Жители на столичния квартал „Младост 1” готвят протест в опит да спасят кооперативния пазар, който може да бъде бутнат заради строежи. В четвъртък, от 18 ч., недоволни граждани се събират до метростанцията, за да заявят, че не желаят пазарът им да бъде премахнат и на негово място да се появи поредният блок, който ще доведе до нови проблеми с трафика и задръствания в района.
"В началото на годината разбрахме, че има инвестиционен проект за хотел и жилищна сграда, прилежаща към него и нова улица, но направихме протести, два, три и решението за това тук да има УПИ за улицата и за строежите беше отменено, но ние знаем, че това в момента по никакъв начин не ни защитава, защото това решение може да бъде обжалвано от собствениците и съответно моментално отново мястото да бъде предназначено за строеж и отново инвестиционните решения да влязат в сила и съответно да се издаде виза, разрешение за строеж и тогава ще бъде много по-трудно да спрем цялата процедура", каза пред БНР Цветелина Хаджибонева от гражданската инициатива "Заедно за "Младост".
Проблем има и с намиращата се в непосредствена близост бизнес сграда, собственост на друг инвеститор, който според недоволните граждани е изготвил проект за жилищна сграда и настоява за промяна на плана за регулация. Ако това се случи новата сграда ще засегне част от сега действащия пазар в квартала.
"Съвсем от скоро, буквално от днес разбрахме за инвестиционното намерение и желание на собственика на имота, така нареченият "пазар 1" да се преструктурира от двуетажна постройка в 8 до 10-етажна сграда, което означава, че абсолютно всички сергии и съответно целия пазар, който в момента от дясно на булевард "Сахаров" ще бъдат унищожени и буквално няколко квартала вече ще трябва да се преориентират и да пазаруват от съвсем различно място", коментира Владимир Христов.
Теренът е придобит през 1999 г. от частната фирма „ Алко“ ЕООД с управител Васил Котов, който засега уверява, че няма да строи на въпросното място.
Въпреки това обаче той е внесъл предложение за изменение на регулацията и застрояване на този имот.
"В това предложение - освен че се урегулира имота, има и нова сграда, която е дадена за застрояване. Определено има опасност, ако тази процедура стигне до край в следващите няколко месеца, един ден пазарът да изчезне и ние да нямаме пазар в „Младост" 1", твърди Стефан Стефанов, главен архитект и независим кандидат за кмет на „Младост” .
Според него тържището не може да бъде преместено, защото в момента общината не разполага със собствен терен, който да се намира на такова комуникативно място и да е с тези мащаби.
Стефанов посочи, че към момента предложението е разгледано на районен експертен съвет по устройство на територията, като от там са отправили пет забележки. Те вече са изпратени до главния архитект на София Здравко Здравков. Според Стефанов, обаче, те ще бъдат отстранени, и тогава ще се премине към процедура по допускане на реализиране на строителството.
„На мястото на пазара ще бъде изградена жилищна сграда на 8 етажа. Освен това изходът на метростанцията в „Младост" 1 попада в този частен терен. Това е вторият такъв казус, след като в „Младост" 3 се появи първата частна метростанция“, подчерта той и добави, че към момента има уверение от инвеститора, че няма да иска премахването й. Това, обаче, не кореспондира с подадените от него документи.
Силвия Христова, председател на Постоянната комисия по устройство на територията, архитектура, достъпна среда и жилищна политика в СОС от групата на ГЕРБ, коментира, че е внесено искане за допускане на изработването на подробен устройствен план от собственика на терена, който попада на територията на пазара.
"Още преди няколко месеца, когато е подадено това заявление, е изпратено писмо за становище до район "Младост". Становище по отношение на така внесеното мотивирано предложение. Така че такова до момента не е допускано и нямаме никакъв отговор от район "Младост". За територията на този район сме направили регистър на абсолютно всички проблемни казуси", допълни Силвия Христова.
Главният архитект на район "Младост" Стефан Стефанов обясни, че на 7-и август е внесено искане за становище за допускане на изменение на регулацията и застрояване на съответния имот. Отговор е даден на 16-и септември със забележки от негова страна".
"На първо място несъответствие между чертежа и обяснителна записка, понеже се касае за алея, която е описана в записката, но не е отразена в самия чертеж. Става дума и за това, че засяга регулационен план на метрото в част вход и изход", каза архитект Стефан Стефанов.
"Начинът, по който се предвижда новата улична регулация, попада върху трасето на велоалеята, която ще имаме. Освен това имаше нецелесъобразно премахване на паркоместа, което означава доста голям проблем. Да се премахнат паркоместа, за да може да се оформи по друг начин парцелът.
И най-вече предлагаме мотивираното предложение да се съгласува с Метрополитен. Като цяло само мога да кажа в качеството на главен архитект, че наистина е притеснителна възможността, тази възможност в бъдеще нашия пазар, той е един от на-големите пазари в "Младост", който имаме, един ден той да изчезне, защото чух, че инвеститорът е заявил, че няма да строи, но имайки предвид, че тук става дума и за застрояване и ако това бъде допуснато като процедура, да ние ще направим, разбира се, обществените обсъждания, които имаме по закон, но има ли възможност и ние одобрим ли го като застрояване, повярвайте ми, в следващия момент инвеститорът, един ден просто, ще входира един проект и тази сграда ще бъде реализирана", прогнозира Стефанов.
Стефанов каза, че когато станал гл. архитект на район „Младост“, „цъкащите бомби“ с проблемните терени в района били около 10. По думите на създадената работна група от кмета на града Йорданка Фандъкова, обаче, подобните проблемни терени вече са над 30.
„В най-кратки срокове всички тези казуси ще бъдат локализирани. Ние работим по тях отпреди 2 години. Оттогава се опитваме да намерим възможност всички имоти, които са проблемни, да бъдат заменени с терени на други места, за да може тези казуси да не продължават да дразнят жителите. Това ще се случи и аз ще работя само в тази посока. В другата посока ще работим затова да има консенсус и баланс между желанията на инвеститора, и това, което е добро за гражданите“, обясни Стефанов пред БГНЕС.
Още от категорията