Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев няма да обявява грипна ваканция между 5 и 10 февруари, както настояха някои синдикати в сферата. Той обясни, че ако има нужда такива ваканции могат да се обявяват по места. Според министъра, е по-добре да отпадне теста след 10-и клас и да има задължителна матура по математика.
Министър Красимир Вълчев обясни, че междусрочната ваканция тази година е само един ден - 5 февруари. Смята, че предишният екип на министерството не е направил добре графика на учебното време:
"И мисля, че следващите години няма да бъде допускана тази грешка по средата на седмицата да бъде обявяван един ден пауза, който пък съответно създава нагласа за обединяване на почивните дни."
Вълчев каза, че такова обединяване и даване на ваканция от 5 до 10 февруари, както поискаха някои синдикати, няма да има, защото и без това учебното време е недостатъчно:
"Нямаме такова намерение, графикът на учебното време се изготвя преди началото на учебната година."
Асен Александров, директор на 51-во СУ: "Не би трябвало да има такива произволни ваканции, те трябва да са съобразени само с медицинските власти."
Министърът коментира и дали ще отпадне външното оценяване след 10-и клас:
"Това ще бъде една от темите, които аз ще поставя на обсъждане в системата, имаме много гласове и причини да преосмислим външното оценяване в сегашния му вид."
Според него е по-добре да отпадне тестът в 10-и клас, а да има задължителна матура по математика в 12-и, каквато е тази по български език и литература:
"Това не е решение, това е само моето мнение, предстои оттук нататък да бъде решено."
Асен Александров: "След 12 клас трябва да има задължителна матура по приложна математика като изчисляване на проценти, лихва, изчисляване на лице, за да може завършилия 12-и клас да си обслужва елементарните нужди, да не го лъже работодателя, да не го лъже банката."
Просветният министър Красимир Вълчев направи коментар и за "оценката за дисциплина":
"Подкрепям мерки в тази посока, може би не точно в този вид."
Предложението му - да се обсъди по-лесно налагане на санкциите в училище, тъй като сега те се свързани с много бумащина. В учебните програми да се заложи засилена функция на възпитанието като за това ще е нужна промяна в Закона за училищното образование.
Асен Александров: "В оценяването на всеки предмет трябва да бъде интегрирано уменията на ученика да спазва правила, да работи в екип, което е друга дума на дисциплина."
Тази седмица просветното министерство ще предложи концепция за промяна в програмите с цел олекотяването им.
Още от категорията
Скачат цените на шофьорските курсове