Сърбия и България - единствените държави в Европа, където пропастта между бедни и богати расте. Разликата между приходите на най-богатите и най-бедните през последните пет години в Сърбия се е увеличила значително, съобщават от "Данас".
Данните са от Евростат и обхващат периода 2012-2017 г. В изследването са включени страните членки на ЕС и онези, които са кандидати да станат част от Съюза.
Според показателите 20% от най-богатите хора в ЕС имат средно 5,1 пъти по-големи доходи от тези на 20% от най-бедните. В Сърбия това е двойно повече - най-богатите в началото на този период са имали 8,9 пъти по-големи доходи, а в края на периода с цели 9,4 пъти по-големи доходи от гражданите на дъното на стълбицата, обяснават от "Данас".
Сърбия е единствената страна-кандидат, в която е забелязана подобна тенденция. Иначе казано - останалите държави, които искат да станат част от ЕС, са успели да намаллят пропастта по линията бедни-богати.
Турция през 2012 г. е имала коефициент на неравенство 9,3, но го е намалила на 8,6. В Черна гора от 8,6 е намалял на 7,4, а най-успешна в бората с неравенството е била Северна Македония, която през 2012 г. е имала коефициент 10,2, а го е намалила на 6,4.
Сред другите страни в региона неравенството е намаляло в Хърватия и Румъния, докато Унгария и Словения повече или по-малко стагнират.
Единствено в България неравенството се е увеличило повече от Сърбия, но и с този ръст разликите в приходите на техните бедни и богати продължават да бъдат по-малки отколкото у нас, пишат от "Данас".