За пръв път в Семейния кодекс ще бъде записана максимална възрастова разлика между осиновители и оснивено дете - 50 години. От правилото ще има и няколко изключения. Минималната разлика остава същата - 15 години.
Това обявиха министрите на правосъдието и на труда и социалната политика Екатерина Захариева и Зорница Русинова на пресконференция за промени в Семейния кодекс, които предлагат заедно. Те са обвързани сулесняване на процедурите по осиновяване, отпадане на тайната на осиновяването и възможността за разсиновяване; както и затягане на процедурата по припознаване на дете от бащата.
Възрастовият лимит няма да важи в случаите, в които бабата и дядото на детето се налага да го отгледат; когато при нов брак съпругът е по-възрастен от задължителната възраст, но иска да припознае детето на съпругата си; също и ако семейство иска да осинови дете, но един от двамата е над горната граница. По думите на Захариева възрастовия лимит е практика по целия свят, за да се осигурят дълготрайни грижи за детето и предвидените изключения са достатъчни, за да защитят интереса на децата.
Друго предложение за пръв път в Семейния кодекс е да се даде възможност след развод родителските права да останат и за двамата родители, пише Дневник. Сега тази възможност съществува само ако родителите постигнат споразумение помежду си за упражняване на родителските права и местоживеенето на детето. Още в съдебното решение за развод ще се определят и мерките за пътуване на детето в чужбина, защото сега те подлежат на възражение от всеки от родителите пред съда.
Правилото няма как да се приложи към стари решения на съда - то ще важи само за разводите след влизането му в слиа, вероятно от 1 юни 2017 г., поясни Захариева.
Още една предложена промяна разширява правомощието насоциалната служба да оспорва акта на припознаване.Както и досега прокуратурата и дирекция "Социално подпомагане" ще могат да подлагат под съмнение бащинство в случаи на припознаване и да изискват от бащата да докаже връзката си с бебето, само че това вече ще може да става още на първия етап от процеса. Целта е да се прекъснат порочни схеми за заобикаляне на процедурите за осиновяване, и по-лошото - трафик и търговия с деца.
Според зам.-министър Деница Сачева много чести са случаите, в които хора желаещи да осиновят дете, се свързват директно с бременна жена, договарят се с нея и когато бебето се роди мъжът от семейството го припознава като свое, а биологичната му майка се отказва от него. След година и съпругата му го осиновява, решавайки да прости изневярата на съпруга си. Социалните служители, които работят отблизо и с жените, изразили желание да дадат детето си за осиновяване, и с хората, които са кандидатствали за осиновяване, лесно могат да видят тези злоупотреби, поясни Сачева.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Пирамидата на Ружа Игнатова в действие, наследници на криптокралицата лъжат хората и печелят милиони