Прокуратурата на Република България се е самосезирала по резултатите от доклада на Министерство на финансите на САЩ, на база на който бяха наложени санкции на шестима български граждани и 64 техни фирми по Глобалния закон „Магнитски“ за отчетност при нарушаване на човешките права и е насочен срещу извършителите на тежки нарушения на човешките права и корупция в целия свят.

„Върховенството на правото и спазването на закона са в основата на всяка демократична държава и отстояването им е невъзможно без единни действия на всички институции. В тази връзка прокуратурата на Република България подкрепи партньорите от Съединението Американски Щати“, това каза говорителката на главния прокурор Сийка Милева. Тя обаче подчерта, че това не може да става с политически атаки към съдебната власт. 

Прокуратурата се е самосезирала и е образувала шест преписки спрямо всяко едно от санкционираните лица. По отношение на Васил Божков Милева припомни, че той има 18 обвинения и в момента се проверява дали някои от данните на САЩ не сочат за престъпления с с различен предмет и съответно да се предприемат действия.

По отношение на Манолев, Харалампиев и Томов, Милева обясни, че за тях има обвинителни актове от Прокуратурата в Бълагоевград и Специализираната прокуратура, а делата са в съдебна фаза. Става дума за корупционни престъпления.

„Изнесените данни от САЩ стъпват върху данни от разследвания на прокуратурата в България. Само българският съд може да каже, дали някой е виновен или не, съществува презумпция за невинност“, припомни Милева.

Във връзка с включването в списъка на САЩ на Дeлян Пеевски, Милев припомни, че спрямо него са били провеждани редица проверки, а сега престои данните и резултатите от тях да се анализират отново.

„В случай, че се констатират данни за извършени престъпления от който и да е от шестимата, ще бъдат предприети всички действия в компетентността на прокуратурата“, посочи Милев и допълни, че Прокуратурата ще иска конкретизиране на информацията, на която стъпват службите на САЩ.

По отношение на скандала с незаконно подслушване в образувано наказателно производство под надзор на Софийска градска прокуратура и разследването по казуса се осъществява от Национална следствена служба.

Разпитани са 18 свидетели, изискана е информация от различни служби, включително от Национална сигурност, посочи Милева, но бе категорична: „От получените до момента отговори е видно, че не е установено незаконно подслушване към лица, имащи отношение към политическия живот и имащи връзка с провеждането на изборите за 45-тото Народно събрание“.

Сезирано е и Националното бюро по контрол на специалните разузнавателни средства. От тях ще се изисква информация бил ли е обект някой от тиражираните в медийното и общественото пространство имена на подслушване.