„Към 1 октомври в прокуратурата са постъпили общо 15 сигнала, съдържащи данни за издадени неистински сертификати за ваксиниране срещу COVID-19. Образувани са 14 прокурорски преписки, по които съответните наблюдаващи прокурори са възложили извършването на проверки от страна на органите на МВР. Обрзазувано е и 1 досъдебно производство. Работата по случаите продължава. При установяване на достатъчно данни за извършено престъпление, прокуратурата ще бъде безконпромисна в търсенето на наказателна отговорност от извършителите”, това заяви за „24 часа“ говорителят на главния прокурор Сийка Милева.
Част от сигналите са подадени от граждани до Министерството на здравеопазването и до регионални здравни инспекции в страната, а оттам са препратени до комптентните прокуратури. Има сигнал, получен и от електронна медия. Сигналите за наличието на съмнения за поставени фиктивни ваксини са от седем области, като най-много са в столицата. По-голямата част са постъпили през изминалия месец септември.
От съществено значение в разкриването и недопускането на този вид престъпление, засягащ пряко живота и здравето на хората, е прилагането на комплексни действия от страна на ангажираните институциите. Разчитаме, че здравни власти ще засилят контрола и там, където установят данни за евентуално извършени престъпления, ще продължават да сигнализират комптентните органи, с които с общи усилия и взаимодействие да противодействаме на този нов вид престъпна дейност, появила се в контекста на епидемията от Ковид-19.
Използвам случая да призовем българските граждани да не търсят начин за заобикаляне на установения ред, защото по този начин поставят под риск живота и здравето, както на себе си, така и на своите близки. Това, освен, че представлява състав на престъпление, може да има и сериозни последствия за самите тях. Като общество трябва да проявим солидарност и отговорност.
Още от категорията