Върховната административна прокуратура обяви днес, че са открити сериозни нарушения при определяне на размера на местните данъци за имоти от общинските съвети.
Мерките на ВАП са по повод решението на Конституционния съд от 9 април 2019 г., което обявени за противоконституционни завишените данъчни ставки за имоти, които се намират в курортни населени места и не са основно жилище, не се отдават под наем или не са регистрирани като места за настаняване по смисъла на Закона за туризма.
След влизане в сила на конституционното решение данъчната ставка за тези имоти следва да е както за всички останали - в определен от общинския съвет конкретен размер от 0,1 до 4,5 на хиляда върху данъчната оценка, а не от 5 до 7 на хиляда за имотите, разположени в балнеолечебни, климатични планински и климатични морски курорти от национално значение и от 4,5 до 6 на хиляда - за останалите.
В хода на проверката са установени 44 наредби, които предвиждат данък за изброените имоти в по-висок размер от актуалния законов регламент.
Към настоящия момент, във връзка с образуваните преписки са подадени 16 протести до административните съдилища. Нарушения са установени в действащите наредби в общини Столична, Благоевград, Стара Загора, Габрово, Перник, Несебър, Созопол, Поморие, Царево, Приморско, Банско, Разлог, Сандански, Петрич, Велинград, Хисаря, Троян, Тетевен, Ботевград, Вършец, Панагюрище, Казанлък, Шабла, Каварна и др.
Целта на проверката е да се елиминира неравното третиране на собствениците по отношение на дължимия от тях имуществен данък върху имотите.
В края на миналата година управляващите въведоха по-висок местен данък за имоти в курортите, които не са основно жилище. Промяната в закона беше направена с мотива, че много собственици отдавали под наем имотите си в курортите, но не ги регистрирали като туристически обекти и не плащали данъци за доходите си от тази дейност.
Президентът Румен Радев обаче прати текста на Конституционния съд, който го обяви за противоконституционен. Решенията на КС обаче действат занапред, в случая – отмяната на увеличението на данъка важи за след 20 април 2019 г. Това означава, че коректните платци, които са платили изрядно задължението си от 1 януари 2019 до 20 април, могат да бъдат ощетени, ако парламентът не отмени увеличението и за тях.
За да не се допусне това с нов законопроект, внесен от председателката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова от ГЕРБ, властта ще уреди общините да върнат на хората надплатения местен данък върху имот в курортите, който не е основно жилище. Въпросният законопроект ще се разглежда на заседание на бюджетната комисия още утре.
Още от категорията
Трима временно отстранени от НКЖИ заради влаковата катастрофа