Ще представят българската ваксина срещу коронавирус тази есен на конгрес пред световната научна общественост, заяви проф. Андрей Чорбанов от БАН в студиото на БНТ.
Всяка държава, която има своя разработка, може да бъде много по-независима, коментира Чорбанов.
Чорбанов допълни, че искат да има 2 форми - инхалационна и имунизационна. По думите му българската наука е свикнала да има неглижиращо отношение към нея. Чужди държави обаче имат интерес към техните разработки, а досега не са имали такъв интерес от нашата държава.
Според него прекаралите заболяването и ваксинираните в огромна степен не разпространяват вируса и не трябва да носят маски. В голям процент хората, които са се разболели март-април миналата година все още имат имунитет. Според него няма нужда прекаралите вируса да се ваксинират.
"Все пак не знаем колко дълъг е имунитетът. Трябва да се прави проверка за антитела", поясни професорът.
Вирусът на COVID-19 мутира бавно, в много малка степен. Все още обаче не знаем какъв е процентът на хората, които няма да бъдат засегнати от вируса. Никой обаче не е застрахован, това обаче не трябва да променя начина на живот, заяви Чорбанов.
"Този вирус от самото начало се видя, че мутира с много малка степен. Не се и очакваше да бъде толкова страшно. Все пак някои от новите форми бяха по-агресивни, затова и по време на третата вълна бяха поразени хора, които бяха подминати от първите две", обясни експертът от БАН.
Не би следвало да опитаме да съставим кабинет, за да бъдем зависими след това от конюнктурните партии, коментира Андрей Чорбанов. Очаква предстоящите избори да са по-честни, тъй като промените в Изборния кодекс ще го гарантират.
Още от категорията
ЕК: Инфлацията в България спада, но бюджетният дефицит расте