Всички нови щамове могат да бъдат овладяни от сегашната ваксина. Това категорично заяви проф. Радка Аргирова, председател на Българското дружество по медицинска вирусология.
Според нея е възможно във всеки един цикъл от размножаването на вируса да се получат мутанти, големият проблем е кои от тях остават и оцеляват след това.
"Ваксините, с които разполагаме в момента, е доказано, че са ефективни срещу въпросните варианти", обясни ученият пред БНТ. Появяват се обаче нови варианти, които успяват да намерят своя вирусен фитнес - тоест, добри условия да се размножават.
"Намираме се във времето на епидемията на неваксинираните. Хората, които се разболяват и постъпват в отделенията, са неваксинирани. В нашата болница при разкритите нови отделения за ковид и реанимация, над 95% от постъпилите, не са ваксинирани. Много е важно да знаем, че ако процентът на ваксинираните беше по-голям, много по-малко щяха да бъдат застрашените хора от заболяване и от опасните страшни, понякога фатални ефекти на инфекцията", заяви още тя.
У нас в момента доминира индийският вариант, той е при над 70% от изолатите и срещу него ваксината е ефективна, допълни проф. Аргирова.
Тя обаче предупреди, че тези мутации и варианти ще продължават, това е вируса.
Само да не стигнем до там да създаде вируса такъв вариант и мутант, който изобщо да не се повлиява от ваксините, тоест говорим за нов щам. Тогава ваксините ще станат неефективни и ще трябва да използваме нови, предупреди проф. Аргирова.
В България все още нямаме вариантите Мю, Ламбда. По данни на СЗО, тези варианти, които продължават по-слабо да се разпространяват, вече изпадат от списъка, например английският вариант, допълни проф. Аргирова.
Надникнете вие, журналистите в едно отделение по реанимация да видите какво означава борба за въздух, да видите колко е страшно това! Една пациентка нямаше сила да си включи телефона към зарядното, призова проф. Аргирова.
Относно данните за 3,5 милиона ваксинирани у нас, тя коментира, че не е задоволителен брой, тъй като това население не влизат много хора, които са потенциални носители и могат да заразяват, като например групата на децата.
Ваксинираните много рядко заболяват и от съвсем слабо - със слабо проявени, единични признаци, които преминават много бързо. Нека отново да си спомним, че ваксината не предпазва от заразяване, а от заболяване и от особено от тежките и фатални форми, подчерта проф. Аргирова.
Относно поставянето на трета доза ваксина, тя заяви:
Напълно подкрепям решението на МЗ, което излезе вчера - считам, че в момента нямаме нужда от трета доза, защото освен антитела има и клетъчен имунитет, той работи и това се доказва и го има при ваксинираните хора. Този имунитет обаче избледнява с възрастта и хора с различни нарушения в имунната система, за тях може да се наложи трета доза.
Противогрипна ваксина трябва, категорична е проф. Аргирова.
Още от категорията