Продължава акцията в Агенцията за Българите в чужбина. Десетки чиновници бяха арестувани при операцията на специализираната прокуратура, която се извършва едновременно на три места в страната. Сред задържаните е и шефът на агенцията  Петър Харалампиев и още над 20 служители на ведомството, предаде Нова.  

Задържан е председателят на Агенцията за българите в чужбинаСледствени действия се извършват на адреси в София, Кюстендил и Плевен

Разследването е за корупция при издаване на документи за български произход на граждани на Украйна, Молдова и Македония, без да е имало основания за такива.

Следователите извършиха обиски на адреси в София, Плевен и Кюстендил. Над 20 души са арестувани, сред които председателят на агенцията Петър Харалампиев и нейни служители. Работата на прокуратурата започнала преди 4 месеца по сигнал за масово издаване на фалшиви документи за български произход на молдовци, украинци и македонци.

След сигнал до антикорупционната комисия държавното обвинение започва да проучва схемата за неправомерно издаване на български документи. Информацията до този момент сочи, че разследващите са установили получаване на подкупи от длъжностни лица, заради което тази сутрин в ареста се озоваха над 20 души, сред които и председателят на агенцията Петър Харалампиев и главният й секретар Красимир Томов. Ръководителят на специализираната прокуратура Иван Гешев коментира пестеливо пред медиите: "Задържано е част от ръководството на Държавната агенция за българите в чужбина в това число и председателят. Работи се със зам.-председателя. Задържан е и главният секретар на Агенцията. Повече информация ще бъде дадена най-рано в сряда", каза той.

Агенцията за българите в чужбина попадна във фокуса на  Върховната административна прокуратура през 2014. Тогава проверка установи, че тя е издала неправомерно хиляди удостоверения за български произход на албанци, косовари и македонци. В разследването си сега прокурорите са установили, че задържаните са действали като организирана престъпна група, все още в неизвестен период от време. Колко македонци, молдовци и украинци са получили документи за български произход нелегално и благодарение на тях се движат свободно в рамките на ЕС, предстои да разберем.