Над 200 служители и работници се събраха на площада пред порт „Варна Изток”, за да протестират в защита на уволнения си директор Божидар Чапаров и за запазването на всички работни места и социални придобивки. Демонстрацията бе подкрепена и от двайсетина работници на смяна.

Протестиращите издигнаха плакати с надписи „Мафията вън!”, „Стига кражби и продажби!”, „Запазете хляба на нашите деца!”, „Не ни оставяйте без пристанище!”

Работниците са силно обезпокоени от проекта за изграждане на атракционни зони, които ще засегнат и територията на порта. Това ще доведе до съкращаване на служители и дори може да се стигне до продажба или закриване на пристанището, опасяват се те.

Според синдикалната организация на КНСБ във Варна кадровите промени и влошаването на диалога между служители и ръководство са знак за възможността да се стигне до поредното заличаване на голямо предприятие в града. „Няма да позволим да ни застигне съдбата на спряната в началото на годината ТЕЦ-Варна”, категорични са синдикалистите.

Относно бъдещето на пристанището те съзират амбиции на групировката ТИМ да окрупни проекта „Алея 1”,  като го разпростре и на територията на порт "Варна Изток".

Пристанищни работници възнегодуваха срещу изказванията за високи заплати в порта и посъветваха "завистниците" да поработят при техните условия на труд, за да преценят на място как стоят нещата.

Протестиращите поискаха оставката на транспортния министър Ивайло Московски, както и на члена на борда на директорите на Пристанище Варна Димитър Атанасов.

Министърът изобщо не е наясно със спецификата на работата в пристанището и не може да сравнява реализираната печалба с тази на хотели, заявиха синдикалистите. Колкото до Димитър Атанасов, служителите и синдикалистите са категорични, че той отказва всякакъв диалог с тях.

Хората са силно обезпокоени за бъдещето на порта и са готови на поредица от протести, за да защитят работните си места и професионалното си достойнство.

TrafficNews.bg