Статистиката за смъртност в Европа се обърна! За първи път от февруари 2020 г., периода преди разпространението на COVID-19, няма регистрирана свръхсмъртност в рамките на съюза. Показателят е стигнал до -2,3% под средния брой смъртни случаи за същия период преди пандемията, сочат данни на Eurostat.
Свръхсмъртността се отнася до броя на настъпили леталните случаи, измерени по време на криза, независимо от причината за тях. Коефициентът измерва процентът на починалите хора, надхвърлящи броя на смъртност, която може да се наблюдава при „нормални“ условия.
За сравнение, свръхсмъртността през февруари миналата година е била 8%, при 39 000 допълнителни смъртни случая. За същия месец на 2021 пък са отчетени 26 000 повече починали души от средното ниво, което възлиза на 6% свръхсмъртност. През февруари 2020 г. индексът е бил -3%, което значи че сме възстановили динамиката, замерване преди удара на пандемията.
Припомняме, че коефициентът на свръхсмъртност остана висок през последното тримесечие на 2022 г., достигайки 12% през октомври, 9% през ноември и 19% през декември, което е и най-високата регистрирана стойност за 2022 г. През януари тази година бе регистриран значителен спад – до 3% от предходния месец. Кривата продължи да пада, достигайки до отрицателната стойност за пръв път от 3 години насам.
През февруари 2023 г. две трети от страните от ЕС не са регистрирали смъртни случаи над обичайните. Има обаче и страни, които са регистрирали положителни стойности. От тях Гърция и Кипър са замерили най-високи нива на свръхсмъртност (и двете с 12% над националната средна месечна стойност за 2016-19 г.). Процентът им е следван от Португалия (6%), Холандия и Франция (с 4%), Малта (2%) и Италия, Ирландия и Австрия (с 1%).
Как се разви ситуацията в България ?
В страната ни кривата на свръхсмъртост е изключително контрастна. Най-сериозният пик е бил замерен пред ноември 2020г., когато са отчетени 94%. На този фон тогава в Европа е имало 40% допълнителни смъртни случаи. Последвал е спад през януари 2021г., когато на фона на 17% за Европа, България е отчела стойност от 0,1% свръхсмъртност. Броят ѝ обаче се е покачил отново три месеца по-късно при новия пик на COVID-19, достигайки до 76,9%, сравнено с 20,9% за ЕС.
Март месец на 2022г. е регистриран последният период, в който България е отчитала стойности по-високи от средните за Европа. След това тенденцията се обръща.
От началото на 2023г. страната ни измерва изключително ниски стойности на допълнителни умирания на фона на съюза. Докато в Европа е имало индекс от 2,9%, в България той е бил отрицателна стойност – -13,4%. Прави впечатление, че на фона на прецедентния спад за цяла Европа през февруари, в страната ни е отчетено леко покачване на смъртността. За втория месец от 2023г. се отчитат -10,8%.
Допълнителна смъртност в България и в ЕС за периода януари 2020г. - февруари 2023г.