С определение от 13 януари състав на Върховния административен съд (ВАС), председателстван от съдия Таня Вачева, остави без разглеждане жалбите срещу отнемането на лиценза на КТБ и прекрати делото, което беше насрочено за 9 февруари тази година. От становището на съда става ясно, че причината за този развой на процеса е липсата на правен интерес на жалбоподателите да оспорват отнемането на лиценза на банката.

Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано в 7-дневен срок пред петчленен състав на ВАС.

Жалбите бяха подадени от акционерите на банката "Бългериан Акуизишън Къмпани II", Вера Христова Ахундова, "Бромак" ЕООД и Орлин Николов Русев, който също така бе изпълнителен директор.

Според съда акционерите нямат пряк и личен правен интерес от оспорване на решението за отнемане на банковия лиценз, те са засегнати косвено от предприетите специални мерки спрямо КТБ от надзорния орган - БНБ. Своите имуществени права акционерите могат да защитят в последващото производство по несъстоятелност. С този мотив - липса на правен интерес, само преди броени дни бяха отхвърлени жалбите на акционери, вложители и управители и срещу ред други актове на БНБ, за това "Банкеръ" вече писа.

Не така обаче мисли съдия Соня Янкулова, която е подписала определението с особено мнение. Според нея държавата е длъжна да даде достъп до съд в случай като този, когато "към момента на приемане на решението на Централната банка за отнемане на лиценза на „Корпоративна търговска банка" АД органите, представляващи банката - квесторите, са такива, назначени против волята на акционерите. "Към този момент управителният и надзорният съвет са по силата на закона и по силата на влязлото в сила решение за поставяне на банката под специален надзор с преустановени правомощия и отстранени от длъжност. Няма друг, който да може да задвижи съдебно производство за проверка на законосъобразността на решението на Централната банка за отнемане на лиценза на банката освен акционерите. За квесторите е напълно разбираемо, че няма да оспорят решението на органа, който ги е назначил и на когото те единствено са подчинени. А да се остави без съдебен контрол един акт на държавен орган, с който се отнемат права и за който законодателят е постановил, че подлежи на съдебен контрол само защото правният субект, който към този момент представлява банката е в пряка зависимост от органа, чийто акт се цели да бъде предмет на съдебен контрол, и поради това няма правен интерес от неговото оспорване, ми се струва, че е заобикаляне на закона", пише съдия Янкулова.

Според нея задължението на държавата да осигури достъп до съд следва от правото на Европейския съюз. "Лишаването на акционерите от правото да оспорят решението на Българска народна банка за отнемане на лиценза на банката фактически, независимо от наличието на разпоредба, която допуска оспорването на това решение, ги поставя в ситуация, която подробно е изложена в решението на Съда по правата на човека по делото Capital Bank AD v. Bulgaria", пише съдия Янкулова в особеното си мнение по делото.

TrafficNews.bg