Министерството на образованието предлага промяна за математическите гимназии. Идеята е те да се преобразуват в специализирани училища.

Така учениците, приети след четвърти клас, ще могат да продължат да учат в училището и след 7 клас, но без изпит.

В Националната природо-математическа гимназия приетите след 4 клас са 50 деца, в две паралелки. Дали ще продължат в гимназиален етап - сега зависи от оценките им от външното оценяване.

"Миналата година детенце беше изкарало много точки на НВО по математика. Но заради българския не му стигна да се класира и да продължи в математическа паралелка в нашата гимназия. Талантът с математика - той се загуби", коментира Ивайло Ушагелов, директор на НПМГ. 

Заради случаи като този директори предлагат учениците да продължат в гимназията без изпит.

"Това не означава, че те могат да бъдат спокойни и да не полагат услия, след като бъдат приети, защото това е въпрос на поднормативна уредба и би могло да се заложи да имат минимален резултат, за да продължават",  казва Боголюб Симов, директор на СМГ "Паисий Хилендарски" за БТВ.

Правилата за останалите кандидатите остават.

"Училищата отделно ще продължат да осъществяват прием и след 7 клас и да разкриват допълнителни паралелки, ако е необходимо", казват от МОН.

Нина, ученичка в 7 клас коментира предложението. 

"Смятам да вляза тук, в НПМГ, с химия и биология, защото тези часове са най-приятни. Много е трудно, защото има страшно голяма конкуренция"

"В сравнение с други винаги сме по-напред и учим по-сложни неща за по-горни класове, но това е добре", казва Ана, също ученичка в 7 клас.

Предложението обхваща над 30 природо-математически гимназии в страната.

Статутът на математическите гимназии може да бъде изменен с промени в Закона за училищното образование.

Според синдикат "Образование" идеята е добра предвид търсенето на специалисти с математика на пазара. Дискусиите продължават.