При старта на делата в съдебната зала да не се чете дори заключителната част на обвинителния акт. Такова изменение в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) е внесъл председателят на правната комисия Данаил Кирилов между първото и второто четене на проекта за промени в Наказателния кодекс (НК), който е обединен от проекта на правителството и на група депутати, съобщава се на правния портал lex.bg.

Така обвинителният акт ще остане енигма за присъстващите в залата, а изтъкнатият мотив от юриста за такова изменение е "за да се пести време". 

 

Завишени са наказанията за кражба на автомобил, както и за производството на акцизни стоки, и се въвежда оспорваната от мнозина юристи възможност да не бъде уведомяван близък на задържания под стража за ареста му до 48 часа от задържането.

Двата законопроекта (за изменения на НК) бяха обединени в един и ще бъдат обсъдени едновременно на второ четене от депутатите, като Кирилов внася свои предложения за промени в НПК.

Това става само година след като беше променен НПК така, че да не се прочита в съдебната зала целият обвинителен акт, а само заключителната му част. Сега Кирилов предлага да не се чете и заключителната част, а процесът в съдебна фаза да започва с представяне на доклад, в който да са посочени основанията за образуването на съдебното производство и гражданските искове.

Досега най-драстичен е примерът с обема на обвинителния акт по делото КТБ, което започна с четене на 5000 страници, а целят акт е 11 хиляди. Дори изчитането само на 5-те хиляди страници би отнело още година. Не е ясно обаче дали промяната ще се отнася само за предстоящи да влязат в съдебна фаза дела, или ще засегне и започнали вече процеси като делото КТБ.