"Разследването срещу мен цели да бъда отстранен от предизборната кампания. Искат да ме вкарат в затвора, за да ме отстранят от битката за кмет, защото според проучванията дори няма да ми се наложи да ходя на балотаж", заяви преди минути пред TrafficNews.bg кметът на Карлово - Емил Кабаиванов.
Днес той бе призован в следствието, за да му бъде повдигнато обвинение. Кметът дойде заедно с депутата от Реформаторския блок Никола Хаджийски. "Има обвинения срещу много от кметовете на СДС и това е начинът ГЕРБ да ги извади от предизбортата надпревара. Проблемите започнаха, когато те застанаха на твърда позиция за имотите, които мюфтийството иска да вземе" заяви народният представител.
Кабаиванов излезе от следствието с повдигнато обвинение за безстопанственост , като прокуратурата му е наложила мярка за неотклонение "Парична гаранция" в размер на 5 000 лева. Веднага след приключване на процедурата , пресцентъра на Окръжна прокуратура излезе и с официално становище по случая.
Ето и пълният му текст:
Разпространените през последната седмица от обвиняемия Кабаиванов твърдения, могат да бъдат определени единствено като умишлени спекулации, с цел предварително да се настрои общественото мнение.
Днес, след четвъртото му призоваване, кметът на Карлово бе привлечен към наказателна отговорност за умишлена безстопанственост за това, че в периода 24.04.2013 г. – м. април 2014 г., като длъжностно лице – кмет на Община – Карлово, умишлено не е положил достатъчно грижи за ръководенето, управлението и стопанисването на повереното му по сключен на 17.08.2012 г. между Министерство на околната среда и водите и Община Карлово Договор за безвъзмездна финансова помощ по оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”, съфинансирана от европейския фонд за регионално развитие и кохезионния фонд на Европейската общност за проект „Доизграждане и модернизация на ГПСОВ и канализационна мрежа в гр. Карлово” имущество и от това е последващо разпиляване на имуществото в размер на 22 849 лева - плащания по невъзникнали трудови правоотношения с трима негови близки познати, които лично той е поканил да се водят на работа и да получават средства по проекта, без реално да извършват каквато и да било дейност. Подобна е ситуацията и с още петима служители, като разследването в тази насока продължава.
Въпреки че е бил надлежно своевременно призован и е имал възможност да организира защитата си, днес Кабаиванов, отново се е явил без защитник, разчитайки да предотврати привличането си в качеството на обвиняем. Следва да се отбележи, че адвокатът, който до момента се е афиширал като негов защитник, е депозирал молба в прокуратурата, според която, поради ползване на отпуск не може да се яви на 12 автуст, за когато е било предходното насрочване на повдигането на обвинение, но ще може да го стори на 17 август. Тъй като защитата му не е задължителна, според закона, днес привличането е било извършено, макар адвокатът да не се е явил. Обвиняемият е отказал да подпише протоколите, което е удостоверено от свидетели.
Спрямо него е взета мярка за неотклонение „парична гаранция” в размер на 5 000 лева. Вземането на именно тази мярка за неотклонение е било съгласувано с наблюдаващия прокурор още на 30 юли 2015г., когато за пръв път обвиняемият е бил призован. Не е ясно на какво почиват твърденията му, че ще бъде задържан.
Необходимо е да се подчертае, че за разлика от твърденията на Кабаиванов пред медиите, всички разпитани по делото лица са заявили, че действително са получавали пари без основание, за което той е бил наясно. Някои от свидетелите са били разпитани и пред съдия, които разпити са били проведени в съда и при провеждането им не са присъствали служители на ДАНС. В хода на производството, част от разпитаните свидетели са се отрекли от първоначално дадените от тях, под давление на общинското ръководство, лъжливи показания. Посочили са и че са били изготвени фалшиви документи, които да удостоверят невярното обстоятелство, че членовете на звеното за управление на проекта са посещавали работните си места. Тези документи са приобщени по делото в оригинал.
Следва да се отбележи, че преди да се пристъпи към призоваването му за повдигане на обвинение, разследването се е водило в продължение на една година и три месеца, а не както обвиняемият твърди, едва няколко месеца. Действително за него би било удобно да избегне наказателна отговорност, придобивайки имунитет като кандидат-кмет, което обяснява и твърденията му, че в момента се бърза с повдигане на обвинения.
Многократното му призоваване в рамките на кратък период от време е било обусловено единствено от неговото недобросъвестно процесуално поведение, за причина на което той сочи здравословното си състояние. Същевременно в заключението на вещото лице по назначената в хода на досъдебното производство медицинска експертиза, при която са били взети предвид всички представени от обвиняемия медицински документи, изрично е подчертано, че няма каквато и да било здравословна пречка обвиняемият да участва в наказателното производство и това не крие риск за неговите здраве и живот. Нещо повече, видно от заключението, след като е бил първоначално призован, Кабаиванов е престоял в лечебно заведение три пъти по-дълго от обичайното, като показателите, изследвани при престоя му са нормални, което е рядкост при наличие на твърдените от него заболявания, за които категорични обективни данни няма. Медицинската експертиза е изготвена от вещо лице от Пловдив, за разлика от представените от обвиняемия медицински документи, вкл.болничен лист, всички от медици от гр. Карлово.
Очаквайте видеоинтервюта с кмета Емил Кабаиванов и говорителя на Окръжна прокуратура Галина Андреева!
TrafficNews.bg