
„Хората, които са пострадали от пожарите, могат да подават заявления за получаване на еднократна помощ към регионалните дирекции на Агенцията за социално подпомагане. Нейният размер е три пъти линията на бедност, или около 2000 лв. Средствата ще бъдат осигурени от Министерството на труда и социалната политика“. Това съобщи министър Борислав Гуцанов пред журналисти в Пловдив, където откри Националната работна среща на Агенцията по заетостта.
По време на събитието той представи ключови приоритети за развитието на трудовия пазар и икономиката на страната. „България постигна безработица от 5,1% за първите шест месеца на годината. Заемаме водещи места в Европа по ниска безработица“, заяви министър Гуцанов. Същевременно той подчерта, че заплащането остава проблем и страната ни е на едно от последните места в ЕС по този показател.
Министърът потвърди, че минималната работна заплата най-вероятно ще достигне около 1200 лева през следващата година, ако се запази настоящото правило за изчисляването ѝ, регламентирано в Кодекса на труда. „Много ми се иска да говорим повече за Министерство на труда. Неслучайно в самото име първо е трудът, а после – социалната политика. Няма как да имаме нужните помощи и социална политика, без да имаме икономика“, подчерта министър Гуцанов. Той обяви планове за повишаване на помощите за млади семейства и майчинските обезщетения през 2026 г., след като се осигурят необходимите средства чрез развитие на трудовия пазар.
По негови думи, справянето с демографската криза е ключова задача, защото от него зависи бъдещето на нацията и на икономиката. Министърът обърна внимание, че 24% от населението е над 65 години, а средната възраст е 45,3 години. Като решение той предложи насочване към българската диаспора в чужбина чрез новата програма „Избирам България“. Министър Борислав Гуцанов посочи, че това може да реши трайно проблема с недостига на кадри, както и да помогне за подобряване на демографската ситуация.
По отношение на привличането на чуждестранни кадри, той съобщи, че се очаква около 50 000 работници от трети страни да дойдат в България през 2025 г., за да се компенсира недостигът на кадри. Агенцията по заетостта работи и в почивните дни, за да се улесни достъпът, уточни той.
В България има около 200 000 души, които нито работят, нито учат. „Това не е нормално – от една страна вкарваме 50 000 работници, а имаме 200 000 души, които нищо не правят“, коментира министър Гуцанов. Поради това правителството взе решение за създаване на специален регистър за проследяване на икономически неактивните хора.
Още от категорията

Желязков: Дeмокрацията, върховенството на правото и зачитането на човешките права са постаментите на българската дипломация

Голям пожар край Сливен
