Двата престижни научни форума на Медицински университет – Пловдив „Дни на медицинската наука“ и „Наука и младост - 2016“ и тази година се провеждат до 14 май в Аудиторния комплекс на МУ-Пловдив.
Ежегодният конкурс „Наука и младост“ за научни разработки и проекти на студенти, докторанти и млади учени се провежда под егидата на Ректора – чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев. Научният форум се организира от Младежкото научно дружество „Асклепий”. Тазгодишното издание е със силно международно участие. На него си дават среща над 200 регистрирани участници: 158 от Медицински университет – Пловдив и 43 от другите медицински университети в страната, както и 23 автори от други държави в Европа, Азия и Америка.
„За първа година провеждаме проекта сесия, в която ще бъдат представени резултати от текущите научно-изследователски проекти, финансирани от нашия университет и издаваме двуезичен сборник с резюмета на около 100 проекта, проведени в последните 100 години в нашия университет.”, заяви заместник-ректорът по научна дейност в МУ-Пловдив проф. д-р Виктория Сарафян.
Начало на научните представяния беше дадено от пленарния лектор – проф. Евангелос Георгиу - ръководител на симулационен център в Медицинския университет в Атина, с презентация за това как новите технологии променят медицинското образование и практика. От една година и в Медицински университет - Пловдив работи първият уникален за България подобен Симулационен тренировъчен център с 12 високо технологични симулационни манекена /сред които манекен на възрастен мъж, бременна жена, дете до 10 години и бебе до 6 месеца/, даващи възможност за извършване на диагностични и инвазивни процедури и лечение.
Сред презентациите можем да открием интересни оригинални теми, като: Имунологична реактивност на студентите по време на изпит, Личността в он-лайн себепредставянето, Ваксините – причини да се ваксинираме, Невропатологични изменения при употреба на стимуланти, и др.
Конференцията ще продължи и на 13 и 14 май от 09.00 часа със заседания по отделните тематични секции.
Акцент в програмата са три практически семинара за студенти по актуални теми: „Кардио-пулмонална ресуситация”, „Спешни състояния в токсикологията” и „Първа помощ при травми на опорно-двигателния апарат“. Семинарите ще се състоят на 13 и 14 май (петък и събота) и са организирани съвместно със студентските организации при МУ - Пловдив.
Награда на Ректора на МУ-Пловдив ще получи най-високо оценената разработка сред класираните на първо място от всяка секция. Премираните научни трудове ще бъдат предложени за публикуване във Folia Medica -международното научно биомедицинско списание на МУ – Пловдив.
Тази сутрин бяха открити „Дните на медицинската наука“. В четири сесии ще бъдат презентирани резултатите от 24 изследователски проекта, финансирани от МУ - Пловдив, приключили през 2015 година. Те са реализирани както от докторанти, така и от интердисциплинарни екипи от университета и от други образователни и научни институции.
Това са авангардни разработки, покриващи критериите за иновативност, актуалност и креативност при разрешаване на научно-изследователските проблеми за съвременната медицинската наука и практика. Сред оригиналните проектни теми са: Тревожност и начални прояви на бърнаут синдром сред преподаватели, работещи в интеркултурна образователна среда, Имунологична реактивност при хроничен стрес, Проучване върху възможностите за фармакологично стимулиране на зрели стволови клетки, и др.
За първи път Медицински университет – Пловдив ще издаде сборник с резюмета на всички 88 изследователски проекта за периода 2010 – 2015 г.
Придобили вече широка популярност сред академичната медицинска общност, тези два научни форума са доказателство, че Бъдещето може да бъде настояще, когато се обединят наука, младост и изследователски дух!
TNS.bg