Българо-руската комисия от историци да се събере и да изчисти създалото се напрежение около историческата дата 9 септември 1944 година. Това предложи руският посланик у нас Анатолий Макаров при откриването в Руския културно-информационен център в София на изложбата, посветена на "75 години от освобождението на Източна Европа от нацизма”.
Седмица по-рано българското външно министерство пусна остра позиция срещу мероприятието. В нея руското посолство бе призовано да не подкрепя “съмнителна историческа теза”, защото така се намесвало във вътрешнополитически дебат в България. В позицията се напомняше, че България не е освобождавана, а окупирана от Червената армия през 1944 г., което е довело до 45-годишна диктатура. В отговор говорителят на руското МВнР Мария Захарова пък обвини България в пренаписване на историята.
"В тази ситуация бих предложил да бъде свикана отново нашата специална руско-българска комисия историци, която не е заседавала от 2011 година. Тя обсъждаше тези исторически проблеми, които предизвикват спор, в една спокойна и цивилизована форма, така че да бъде намерен общият интерес и да не се стига до некоректни по мое мнение изявления, които да нанасят ущърб на двустранното развитие на отношенията ни", заяви в понеделник при откриването на спорната изложба посланикс Макаров.
“Продължаваме да работим по проектите с България. Следващата седмица ще бъдат обсъдени редица проекти, включително АЕЦ “Белене”. Същевременно получаваме такъв изстрел”, каза още руският посланик по повод реакцията на българското МВнР.
“В тези дни преди 75 години българският народ с ликуване и радост посрещна войските на червената армия. Без нито един куршум и без нито един изстрел са вървели из страната съветските войни. Те са преследвали една единствена цел - да избавят българския народ от нацизма”, обяви посланикът в словото си при откриване на изложбата.
„От времето на така наречения демократически преход събитията от онези години е модно да се наричат окупация. Често срещам публикации за най-страшните ужаси и безчинства, които уж е вършела Червената армия с българското население. Любопитно е, че такива сериозни обвинения се издигат без нито едно доказателство, те играят с емоциите на хората и при проверка се оказва, че нямат нищо общо с действителността“, продължи Макаров.
Той призова присъстващите да погледнат внимателно снимките и документите, представени в изложбата. И уточни, че „това са истински материали без ретуш и фалш, те не лъжат“.
„И всички те свидетелстват за това, че мисията на Червената армия е била изключително освободителна. И благодарение на помощта на Съветския съюз е станало възможно да се създаде и да се въоръжи Българската армия и най-накрая да се разбие фашистката Германия“, добави Макаров.
На импровизирана сцена около него се наредиха висши функционери на БСП лидерът на столичната организация – Калоян Паргов, пловдивският бизнесмен Георги Гергов, червените депутати Таско Ерменков, Георги Пирински, Георги Свиленски, лидерът на АБВ Румен Петков, депутатът от „Атака“ и зам.председател на движение „Русофили“ Станислав Станилов. Изложбата уважиха също космонавтът Георги Иванов, дългогодишният министър на културата в годините на социализма Георги Йорданов, Красимир Премянов и др.
В същото време 50-ина души се събраха отвън на протест с плакати “СССР = поробител”, “Окупацията не е освобождение”, “Сталин не е освободител”. Организатор бяха земеделците на бившия военен министър Николай Ненчев. Дойдоха лидерът на ДОСТ Лютви Местан, бившият син депутат Иван Сотиров и други.
Още от категорията
Основната версия за взрива в Банкя – изтичане на газ