Близо всеки пети тест за коклюш в една от лабораториите у нас е положителен. Това показва анализ на данните на лабораторията за периода от 1 април до 8 май. Управителят доц. д-р Росен Михайлов посочи, че в началото на вълната от инфекцията близо 30% от тестовете са били положителни, което говори за динамиката на развитието на въздушно-капковото заболяване.
За диагностицирането на коклюш се прилага PCR тест, който е ефективен метод за откриване на ДНК на бактерията Bordetella pertussis, причинител на заболяването. За целта е необходимо да се осигури материал - храчка или назофарингеален секрет.
PCR тестовете са полезни в началните стадии на коклюш, дори в дните преди клиничната изява на заболяването. Освен това помагат за потвърждаване на диагнозата дори когато симптомите не са типични, което е често при ваксинирани лица или при възрастни, допълват от лабораторията за Нова.
Коклюшът е особено опасен за новородени и малки деца, при които може да доведе до опасни усложнения. В този контекст при симптоми като сериозна и тежка кашлица с хриптене и тежко дишане, която е продължителна, се препоръчва изследване. Важно е да се отбележи, че откриването на острата инфекция с кръвен тест става най-рано 4 седмици след началото й.
Припомняме, че в Пловдив след празниците са регистрирани три нови случая на коклюш при деца на 7, 10 и 14 години, като всичките са със завършен имунизационен статус, съобщи за TrafficNews д-р Таня Учорджиева, началник на отдел "Противоепидемичен контрол" към РЗИ-Пловдив.
Към момента те са без сериозни оплаквания, лекуват се вкъщи, а заболяването протича главно с кашлица.