Контролно-пропускателни пунктове са блокирали всички входно-изходни артерии на Пловдив във връзка с двамата избягали затворници снощи. Почти всички автомобили се проверяват, като се спират и камиони, които биват щателно претърсени. Подобна е и ситуацията в Пазарджик.
Единият от двамата рецидивисти Владимир Пелов е бил осъден за показания разстрел на пловдивския сараф Ганчо Караиванов. Валутният касиер на обменно бюро "Еми" бил разстрелян във входа на жилището му в квартал "Тракия" на 16 май 1997 г. пред очите на съпругата Мариана. След убийството жената се преместила с децата си в Канада.
Полицията преследва Пелов две години след убийството. Впоследствие той получил 20-годишна присъда за убийството, която излежавал в затвора в „Кремиковци”. Освободен е предсрочно за добро поведение, след като излежава 12 години.
Не се изключва двамата да са напуснали страната, заяви гл. секретар на МВР Младен Маринов. „В хода на разследването ще се работи в посока да се изясни и този механизъм, по какъв начин са се сдобили с оръжието. Това е основното нещо, което им е дало предимство пред охраната, за заплашване и напускане на затвора. В никакъв случай това не може да стане без логистика и отвън“, каза още гл. секретарят на МВР.
Владимир Пелов, който вчера избяга от Софийския затвор е лукав рецидивист с много убийства зад гърба си. Така го описа Красимир Занев, бивш началник на служба „Издирвания”.
„Първото му престъпление е през 1996 г., когато влиза в едно чейндж бюро в Пловдив, убива собствениците на място и взима около 300 долара. След това се укрива”, разказва Занев пред БТВ.
По думите му Пелов много добре познава планините около Ботевград, което е направило издирването му изключително трудно.
„По-късно получихме информация, че в ж.к. „Младост” той има приятелка, от която има дете и често остава да спи при нея. Пращаме една сериозна група от издирвачи да установят точно къде е и да го задържат. Пелов отива да пазарува, отвън пред магазина полицаите се хвърлят върху него и го задържат”, казва Занев.
В момента на задържането властите разбират, че Пелов е въоръжен с пистолет с патрон в цевта. „Задържат го и той казва „Ако бях усетил, че сте зад мен, щях да ви застрелям като кучета”, спомня си Занев.
По-късно през 2011 г. Пелов и негов бивш съкилийник извършват въоръжен грабеж в златарско ателие в Ботевград, където също убиват собственика и бягат. Докато бягат от полицията, Пелов взима за заложници цяло семейство, което по-късно освобождава и се укрива.
„Един много интересен случай – при издирването патрул го спира на пътя за проверка. Искат му документите за самоличност, а той вади пистолет и ги кара да легнат на земята. Държи ги на прицел, качва се в полицейската кола и бяга”, разказва още Занев.
През 2016 г. в центъра на Ботевград Пелов убива двама мъже от ромски произход с незаконно оръжие.
„Този човек няма да се поправи. При такива криминални престъпници, опасни, въоръжени, извършители на много престъпления, аз апелирам да бъде върнато и приложено смъртното наказание”, коментира Занев.