МВР е успяло да върне обратно в училище 30 000 деца за една година. Това сочат данни на вътрешното ведомство от последния отчетен доклад, с който TrafficNews разполага. Униформените са посетили 109 000 адреса в страната, а в обиколките са се включили над 1400 полицаи от всички областни дирекции.
Те са разговаряли с родителите, а в много от случаите и с децата. Обяснявали са им ползите от образованието, а на майките и бащите са били подсещани, че подлежат на санкция, ако не допускат децата си до учебните заведения.
Само за миналата година са били наказани 500 семейства със суми от 50 до 150 лева за това нарушение. 100 300 социални помощи пък са били спрени.
Екипите, в които е имало представители и на други институции като просветното и социалното министерство са наблегнали на адресите на незаписаните след 4 и 7 клас деца. В различни абзаци на доклада се вижда, че става въпрос основно за хлапета от ромски фамилии. Не липсвали и такива от социално слаби семейства, които не са от малцинствата.
„Целта на тези мероприятия е обща и индивидуална превенция, предотвратяване и пресичане на престъпления по отношение на младежката и детската престъпност“, обясниха за TrafficNews от МВР.
През последната отчетна година – 2018-а деца са извършили 2719 кражби при 3518 за 2017 г., което е намаление с 22,7%. Останалите криминални деяния, извършени от малолетни и непълнолетни, имат малък относителен дял. Престъпленията, свързани с наркотици, са се увеличили с 22,6% в сравнение с 2017 г., а хулиганствата са с ръст 21,1%.
От вътрешното министерство поясниха още, че в момента приоритетно се мобилизират ресурси за противодействие на наркоразпространението, като се концентрират сили в районите на училищата и се увеличават проверките на съмнителни лица.
Полицията разчита много и на видеонаблюдението.
Само в столицата камерите, които са монтирани на външните части на училищата запечатват по 4 диска с информация на ден. Те отиват в СДВР, където полицаите проверяват лицата, за които има подозрение, че може да продават дрога в района на школата. Процесът към днешна дата е още по-опростен, след като столичната община свръза цялото си видеонаблюдение със столичната полиция. Очаква се и други градове в страната да предприемат същите мерки.