Неделният ден задължително да бъде включен в междуседмичната почивка, а родители с непълнолетни деца да имат законово право да отказват работни смени, по-дълги от 8 часа. За това настояват от КНСБ.
Причината е, че според синдиката масово работодателите злоупотребяват с прилагането на т.нар. сумирано отчитане на работното време. Заради него хората са принудени да работят повече от законоустановените часове в рамките на един месец, много често без това да им се заплаща.
Сумираното отчитане на работното време бе въведено в Кодекса на труда през 2001 г., за да отчита по-гъвкаво организацията на работа в предприятията с непрекъснати производства, пише "Стандарт". То обаче започна да се прилага във всички сектори, дори в търговията, здравеопазването и държавната администрация, което не е нормално, посочи Чавдар Христов, вицепрезидент на КНСБ. В повечето случаи това води до системна работа в почивните дни и затова от КНСБ настояват във фирмите, където няма непрекъснати производства, неделята задължително да бъде включена в междуседмичната почивка.
Синдикалистите настояват още законово да се ограничи прилагането на този вид отчитане на работното време, така както има ограничения за полагането на извънреден труд.
TNS.bg
Още от категорията