Покойният дългогодишен шеф на Националния исторически музей професор Божидар Димитров ще бъде почетен с паметна плоча и представяне на последната му книга в двора на музея. Това ще стане точно днес, когато се навършва една година от смъртта на историка, написал десетки книги и исторически трудове.

Известният с нестандартните си хипотези и остроумен и хаплив език професор издъхна пред входа на блока, в който живееше на 72 години, точно на рождения ден на дъщеря му Мария.

В негова чест НИМ ще представи днес от 11 часа един от неговите последни научни проекти. Книгата „Светите братя Кирил и Методий-съпокровители на Европа" е посветена на икони и църковна утвар, свързани с почитта и преклонението пред делото на св. Кирил и св. Методий и на техните най-близки последователи.

 Близки, приятели и съратници на професор Димитров ще почетат паметта му като споделят лични спомени и преживявания. Също така ще имат възможност да си припомнят неговите професионални постижения като разгледат специално подготвена изложба с архивни снимки, обясниха от НИМ пред TrafficNews. 
 
Портретният каменен знак на Божидар Димитров е по проект на арх. Миломир Богданов, а изпълнител е известният каменоделец Димитър Антов.

“Много се радвам, че по този начин ще почетем паметта на патрона на Боянския клуб за подкрепа на българската държавност и нация, който вече носи името на проф. Димитров”, каза арх. Богданов.

Той сподели още, че двамата с Антов вече са направили и паметната плоча на историка, която ще бъде поставена на родния дом на историка в Созопол, за което има и решение на Общинския съвет в града. Това ще стане тези дни със съдействието на семейството на професора – дъщеря му Марта и зет му Георги Найденов, към тях ще се присъедини и членът на Боянския клуб Коцето Калки.

Портретният каменен знак и паметната плоча на историка, дело на автора арх. Богданов и изпълнителя Димитър Антов.

СНИМКА "Труд"