
На 11 май българите почитат светите равноапостоли Кирил и Методий – създатели на глаголицата и просветители на славянските народи. Те са изпратени от Византия в Моравия през IX век, за да проповядват християнството на разбираем за славяните език – на старобългарски.
Празникът е израз на признателността към духовното дело на братята, които не само създават азбука, но и превеждат важни християнски текстове, включително Библията, като по този начин поставят основата на славянската християнска култура.
Те са канонизирани като светци за превода и популяризирането на Библията на старославянски език и за разпространяване на християнството сред славяните. Обявени са за съпокровители на Европа заедно със Св. Бенедикт от папа Йоан Павел II.
Докато 11 май е църковният празник на Кирил и Методий, 24 май е светският Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. Той се свързва пряко с учениците на братята – Климент, Наум и Ангеларий – които продължават тяхното дело в Плиска и Охрид.
В епархиите в цялата страна ще бъдат отслужени празнични литургии.
Още от категорията

Десетки юристи подписаха апел да не се свиква референдум, който според тях е противоконституционен

Бащата на Сияна: 40 дни адска мъка за мен и моите близки

Акценти




Пожар е изпепелил заведение в Бачково

Пожар пред Окръжна болница, горя бивше заведение



