Всяко десето новородено е недоносено. 30% от тях получават трайни увреждания. Иван – на година и половина - е един от случаите на преждевременно родени деца. Роден е в Окръжна болница в Пловдив.
„В момента, в който се раждат, тези деца са едни миниатюрни дечица, с тегло около 1 000 грама, както е бил приблизително той. Те не могат сами да започнат да дишат, не могат сами да живеят”, казва д-р Диана Аргирова, началник на отделение по неонатология, УМБАЛ „Пловдив”. Тя заяви пред Нова телевизия, че резултатите на Иван са много добри.
Д-р Аргирова казва, че при такива случаи всички органи са недоразвити и е въпрос на бърза реакция да не остане детето без кислород и без собствено дишане. „Започваме по изкуствен начин да имитираме утробата на майката. Същевременно е добре, детето да не усети болката, защото така или иначе, изхвърляйки го от майчината утроба 32 седмици по-рано, стресът е голям”, добавя специалистът.
Родителите на Иван разказват за случая. „Кошмар. Притесненията дали ще оживее, борбата. Два месеца беше в болница”, споделя майката му Детелина Николова. Благодарение на денонощната грижа на неонатолози, психолози, рехабилитатори детето е било спасено.
След два месеца в кувьоз, Иван се научава да диша сам и да се храни без системи. На половин годинка започва да се учи да се изправя и да пълзи.
Заслугата е на рехабилитатора Христо Спасов от Фондация „Нашите деца”, който работи в неонатологичното отделение на болницата в Пловдив. „Към десетия месец започна да стои стабилно, при положение, че децата на седмия месец си стоят. Пропълзя си по коремче, на четири опори. После на коленца почна да ходи. И постепенно всичко се случи много по естествен път. Аз бях най-щастливият. Беше уникално чувство”, разказва рехабилитаторът.
След като прохожда, Иван опитва да казва и първите си думи. Макар да е добре, ще бъде под лекарско наблюдение до навършването на седем години. Според д-р Аргирова трябва да се наблюдава дали ще проговори навреме нормално, дали всичко в поведението му ще бъде наред. Някои от тези деца били много хиперактивни, някои - трудно възприемащи. Статистиката казва, че при навременна помощ, 50 % с по-леки увреждания се възстановяват напълно.
„Все пак е въпрос на това да се направи всичко възможно детето да се задържи в майчината утроба, защото там е най-добре. Ние като специалисти можем само да имитираме природата, но не можем да бъдем съвършени като нея”, добавя специалистът.
Още от категорията
Увеличава се броят на болни от грип у нас, пикът наближава