Наградата "Адвокат- правозащитник" на фондация "Кристиян Таков" бе връчена на пловдивския адвокат Стефан Левашки на форума "Върховенство на справедливостта и правосъдието", организиран от фондация, основана на името на покойния юрист и Инициатива "Правосъдие за всеки". Призът е, заради гражданската и професионална позиция на председателя на Адвокатска колегия - Пловдив, който пое про боно защитата на клошаря Любомир Данчев, обвинен в запалването на тютюневите складове през лятото на 2016 година. 

"Поех защитата му, защото смятат, че той бе нарочен за изкупителна жертва и за да се противопоставя на цялата репресивна държавна машина, която бе впрегнато по това дело. През цялото време преди да застане пред съда Любомир бе с обвинение за умишлен палеж, въпреки , че имаше записи и доказателства, които изключваха подобна теза. След това обвинението бе променено, като според мен това бе направено, за да може той да бъде изправен пред Районен съд и  делото във всички свои фази да остане в пловдивския съдебен район и да не стигне до Върховен съд. По това дело имаше толкова пропуски и нарушения, че се съмнявам, че във ВС има състав, който да не върне делото обратно на прокуратурата. Към съмненията, които съпътстват този процес мога да добавя, че и на двете инстанции делото бе гледано от председателите на Районен и Окръжен съд, като бе обявено , че са избрани на случаен принцип. Според мен обаче това съвпадение буди недоумение. 

За съжаление подобни случаи не са изолирани. Има много примери за нередности. Всеки адвокат е положил клетва и е призван да работи в полза на обществото и клиентите си. Затова е редно всеки от нас да оказва такава правна помощ и да работи про боно, когато е необходимо"  коментира Стефан Левашки, след получаване на наградата. 

Освен наградата на фондация Кристиан Таков, от Инициативата "Правосъдие за всеки” връчиха отличия на признати личности със съществен принос в отстояването на върховенството на правото и на европейските ценности за свободата и човешките права. Самият доц. Таков бе отличен посмъртно с Наградата за цялостен принос за справедливост и право на Инициативата Правосъдие за всеки.

Сред отличените е преподавателят по антикорупция на Софийския университет Проф. Николай Найденов. Първата награда за журналист връчи Христо Христев. Тя бе за журналиста Димитър Стоянов от Бивол. Ивет Добромирова връчи следващия приз на журналиста от БНР Силвия Великова. Фани Аронова определи като изключителен проект книгата ″Държавата КТБ″, чиито автори бяха отличени за написването ѝ. Петя Владимирова връчи наградата на Полина Паунова от Mediapool.

Скулпторът проф. Велислав Минеков също бе сред отличените. Той определи гражданина като "рядък биологичен екземпляр" или "селския идиот, комуто е позволено да извика на високо глас всичко онова, което на обикновения гражданин е забранено". ″Когато видите някой заспал, не го подминавайте″, каза Минеков. ″Събудете го – поканете го да бъде част от щастието да си прав – правото да бъдеш гражданин″, допълни той. 

Голямата награда на името на Кристиян Таков бе връчена на председателят на ВКС Лозан Панов. Той я прие, отправяйки сериозна критика към правосъдната система.