Районна прокуратура-Пловдив внесе в съда два обвинителни акта за използване на неистински документи пред органите на властта. 27-годишният Атанас от Брезово, е предаден на съд за това, че съзнателно се е ползвал от неистински официален документ. Обвиняемият е с начално образование, грамотен е, но никога не се е явявал на изпит за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство и не е придобивал такова у нас и в чужбина.

На 23 юни Атанас заедно със свой познат потеглили с автомобил „Пежо 106“ от Брезово за Стряма. Шофирал Атанас, който носел свидетелство за управление на моторно превозно средство на неговото име, издадено в Република Румъния. Той знаел, че документът е неистински и че подписът на лицевата страна не е негов.  Атанас бил придобил неистинския документ преди три години в Италия от неизвестно лице срещу паричната сума от 250 евро, без да е участвал в изготвянето му. Обвиняемият не бил подавал никакви заявления до румънските власти за издаването на шофьорска книжка. Същия ден обв. Атанас бил спрян за проверка от полицай, който установил разлика в подписа на личната карта и свидетелството за управление.  След направена справка е установено, че Атанас не е правоспособен водач. По делото е назначена техническа експертиза, която установила, че документът не е издаван от компетентните държавни органи в Румъния.

Районна прокуратура – Пловдив внесе обвинителен акт и срещу Васил , на 33 г. от гр. Пловдив, за съзнателно ползване на неистински официален документ – престъпление по чл. 316 във връзка с чл. 308 ал. 2 от Наказателния кодекс.

Васил е учил до трети клас , а преди около 17 години се сдобил с неистинска диплома за завършено основно образование, като документа получил от неустановено лице. През 2014 г. Васил преминал през курсове за шофьор у нас, а след това започнал работа в Германия. На 26 май 2015 г. дал пълномощно на своята сестра, с което й дал право да подаде в сектор „Пътна полиция“ – Пловдив документи за издаване на свидетелство за правоуправление на моторно превозно средство. Той й предал неистинската си диплома. На следващия ден документът бил представен в сектор „Пътна полиция“ с цел издаване на шофьорска книжка. На служителката й направило впечатление, че в представената диплома има правописна грешка, хартията не била от обичайния материал и образец с характеристики на истински документ и водни знаци. По делото е изготвена техническа експертиза, която установила, че свидетелството за основно образование, издадено на името на обв. Васил Г., е неистинско.

Районен съд-Пловдив предстои да насрочи съдебни заседания по двете дела. 

Още новини четете ТУК

TrafficNews.bg