Съветите на проф. д-р Федя Николов, началник на клиниката по кардиология в УМБАЛ "Св. Георги”, как да предпазите сърцето си и ползите от хубавото червено вино!
Учен и практик, доказаният кардиолог защитава тезата, че алкохолът в умерени количества може да намали най-страшната за българите болест - инфаркта на миокарда. "Интересът ми към темата е наследен от покойния проф. Джурджев, който създаде известни традиции в клиниката ни. Аз, също като него, изпитвам респект към доброто червено вино", казва проф. Николов.
Какво значи чаша вино
Въпросът за мярката дава и отговор на отношението на учените към алкохола. Европейската научна мярка за полезната чаша вино е изчислена на 20 милилитра абсолютен алкохол. Което се равнява на 160 милилитра червено вино при 12.5 обемни процента алкохол за мъжете и 80 милилитра за жените. Всъщност защо мъжката чаша е доста по-голяма от женската. Обяснението е в женския организъм, който по-слабо разгражда алкохола в организма им, обяснява проф. Николов. Най-общо алкохолът има няколко положителни ефекта върху сърцето ни. На първо място - повишават се нивата на така наречения добър холестерол. За всеки от нас това означава. че рискът от атеросклероза намалява, обяснява проф. Николов. Но освен това има антитромботичен ефект, противовъзпалителен ефект и подобрява гликозния контрол.
Френският парадокс
Във всяка френска кардиологична клиника ще ви накарат да изпиете чаша червено бурryндско Пино ноар след операция на сърцето или на коронарните съдове, казва проф. Николов. Същото правил за своите пациенти и проф. Чирков. Френският парадокс се състои в това, че въпреки своето преклонение пред добрата кухня и наистина здравото похапване, французите имат доказано най-нисък сърдечносъдов риск в Европа. И три пъти по-ниска сърдечносъдова смъртност в сравнение с България. У нас 66 от 100 загиват "от сърце", а във Франция са 22. Едно от обясненията за този френски парадокс е тяхната пристрастеност и редовна употреба на червено вино, категоричен е проф. Николов.
Видът и качеството
Видът и качеството на приеманите 20 милилитра абсолютен алкохол на ден имат значение за сърцето ни, казва проф. Николов. Най-ефективно е червеното вино. Това се доказва с опити, при които на червеното вино се отнема алкохолът, но се оказва, че въпреки това то реализира кардиологична полза. Веществата, носещи благодат за сърцата ни, са полифенолите и в частност резвератрол, който е най-изследван. Та точно с този резвератрол са най-наситени червените вина от сорта Пино ноар.
Тероарът също оказва влияние върху количествата на този полезен полифенол, който се натрупва в гроздето Пино ноар. Самият гроздов сок от Пино ноар, който все още не е ферментирал обаче, има твърде малко резвератрол - около 20 пъти по-малко от виното.
20 грама абсолютен алкохол
Употребата на умерено количество алкохол - 20 грама абсолютен алкохол, но не пълното въздържание, нито пък алкохолизмът, намаляват общата смъртност и сърдечносъдовия риск. От гледна точка на опасността да ни покоси инфаркт 0 г. абсолютен алкохол на ден е равна на 72 г. абсолютен алкохол на ден (приблизително бутилка червено вино). Само че тогава рискът да пипнем цироза е неимоверно висок. Човек не е съставен само от сърце, шегyва се проф. Николов. Червеното вино е най-добро за сърцето ни, но който не го харесва, нека си преизчисли "своите 20 грама абсолютен алкохол" в бяло вино. коняк, уиски, бренди или бира.
Изследвдния
Чаша червено вино от сорта Пино ноар на ден снижава с 20 на сто риска от инфаркт и това е лоша новина за абсолютните въздържатели. Научно доказано е,че рискът те да умрат „от сърце" е абсолютно равен на този, който не може да мине без бутилка червено на ден. Чаша червено вино, най-добре от сорта Пино ноар - това са част от препоръките на Европейското кардиологично дружество, публикувани през 2012 година. Тези препоръки се основават на изследванията на 116 702 пациенти, правени в Европа и Америка през последните 32 години. Изследваният обхващат и още 15 заболявания като цироза, рак на устната кухина, мозъчен инсулт и др.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Пеевски пусна чатове с Петков: Ако носът му порастваше при всяка лъжа, нямаше да може да влезе в асансьор