Епидемиологът д-р Христина Бацелова, която е асистент в катедра Епидемиология и Медицина на бедствените ситуации към Медицински университет - Пловдив говори пред Нова телевизия каква ще е ефективността на ваксините.

"За имунитета след преболедуване на COVID има доста фактори. Оказа се, че жените изграждат по-добър имунитет. Има значение тежестта на протичане на заболяването, по-дълъг и траен имунитет имат тези, които са боледували тежко. Нещата са комплексни, има доста въпросителни, на които се надяваме скоро да имаме отговор. Различни учени доказаха, че първоначалният вирус COVID-19, дошъл в Европа, мутира. Той стана по-лесен за разпространение по въздушно-капков механизъм и се адаптира по начин, по който навлиза в човешките клетки по-лесно". 

"Относно информационната РНК ваксина, която ще накара нашите клетки да синтезират част от този протеин, който не позволява на вируса да навлиза в човешките клетки, това на този етап няма да окаже влияние върху ефективността на новата ваксина, тъй като промяната е само в една аминокиселина", заяви още тя. 

"Дори по-нататък да има и други мутации, самата технология на информационните РНК ваксини е такава, че позволява тя да бъда променяна и отново ваксината да бъде ефективна".