Икономическите последици за Италия ще бъдат много по-страшни, отколкото коронавирусът. Същото важи и за световната икономика. Само може да се надяваме всичко да отмине по-бързо. Това коментира пловдивчанка, която от години живее и работи в Рим, като пожела да остане анонимна. Заради епидемията от коронавирус в италианската столица са затворени всички музеи, галерии и археологически паркове. Кината и театрите също изпразнени, отменени са всички масови събития. Туристи в града почти няма. Затворен за посещение е Колизеумът, ограничен е достъпът и до Ватикана.
„Живеем си нормално. Паника няма или поне не такава, каквото се излъчва в медиите. Определено градът е пуст, но това е заради отлива на туристи. Никога не съм вярвала, че ще видя такова нещо – толкова празен Рим. Всичко това се отразява изключително много на бизнеса, особено на малкия и средния. Примирили сме се, че март ще е така и се надяваме, че април нещата ще се нормализират. Всичко това, обаче удря страшно много в джоба и ако продължи и след 3 април ще има фалити“, разказва пловдивчанката. Тя допълни, че след решението за националната карантина днес са били на работа, но от утре ще затворят офиси.
„Има повече хора с маски по улицата, но те не са празни. Забраната е да не се пътува извън региона, освен ако нямаш уважителна причина. Ресторантите, кафенетата и магазините ще работят до 18:00 часа”, разказва тя.
Според нея снимките, които се показват по медиите не са обективни, тъй като се снимат само туристическите забележителности, които в момента са затворени. Съответно е нормално и да са празни, тъй като местните така или иначе не посещават забележителностите. Тя се надява, че въпреки всичко рестрeктивни мерки ще бъдат за добро.
„Слава Богу, че здравната система е на ниво. В началото не знаеха как да реагират, което е нормално, защото никой не се беше сблъсквал с подобна криза. Средната възраст на починалите е 82 години. Ще мине и това, просто трябва време“, коментира младата жена.
Към момента няма и изпразнени магазини в Рим. Хората си пазаруват за ежедневието и не се презапасяват с излишни провизии.
„Просто чакаме да отмине. Италианците са здрав народ – хранят се здравословно и много спортуват. Все пак е препоръчително да вземеш мерки – да си миеш ръцете по-често, да избягваш места с голямо струпване на хора. Това е – нормални мерки, както казват специалистите. Определено не си представяйте Рим като филм със зомбита или апокалипсис. Просто не е толкова оживено, както по принцип. Медиите тук направо ни съсипаха, това е единственото, за което се пише и говори, а не трябва да е така. Мерки трябва да има, но в крайна сметка животът продължава“, коментира пловдивчанката.
Властите в страната предупреждават хората, които имат симптоми да си останат вкъщи и да се обадят на лекар, а не да посещават лечебно заведение. Защото именно в лечебните заведения са най-рисковите групи – хората със слаб имунитет.
„Няма виновни – нито италианците, нито китайците. Случват се такива неща. Ще оцелеем и ще забравим всичко това. Няма нужда от паника, само здрав разум“, каза още тя.