Станимира Делева ще разкаже за пещерите на Коста Рика и техните обитатели в една любопитна среща в Природонаучния музей на 10 януари от 19 ч.
Коста Рика е страна, която въпреки скромния си размер приютява над 5% от биоразнообразието на Земята. Пищните дъждовни гори, активните вулкани и безкрайните плажове привличат поколения учени, изследователи и авантюристи от цял свят. Въпреки многобройните експедиции, които се организират всяка година, обширни области на страната все още остават диви и непроучени - например югоизточният регион, наречен Брунка на името на обитаващото го индианско племе.
В регион Брунка все още се срещат така наречените „първични“ дъждовни гори, недокоснати от човешка дейност, както и голямо разнообразие от местообитания, разпръснати от брега на Тихия Океан до над 4000 метра надморска височина. Този регион е и с най-голям брой открити пещери в страната. Обилните тропически дъждове са изваяли обширни лабиринти от тунели и галерии, обитавани от многобройни видове животни – насекоми, паяци, слепи риби, змии, а понякога и големи бозайници като пуми и ягуари.
Най-интересните пещерни обитатели несъмнено са прилепите – в Коста Рика се срещат над 100 вида, включително прилепите вампири и плодоядните листоноси прилепи. Едва наскоро проучването на пещерните прилепи в страната буди интереса на малък екип от изследователи. Създаден е проектът „Brunca bats”, целящ да изследва пещерите на региона и да помогне за опазването им.
Освен, че е много важен за опазването на пещерите, проектът e интересен с това, че в основата му стои едно момиче от Пловдив. Как се е стигнало до тази странна връзка между България и Коста Рика ще разберете, ако посетите презентацията.
Станимира Делева е биолог, изследовател на пещери и природозащитник, понастоящем докторант в Университета в Коста Рика. Тя изучава разнообразието и екологията на пещерните прилепи. Нейните изследователски интереси включват екологията на пещери и пещерни прилепи, биоспелеология и поведението на животните. През 2015 г. Станимира започва проекта "Brunca bats", което е първото значително усилие за проучване и опазване нa пещери в Коста Рика. От 2018 година Станимира е изследовател на National Geographic. Проектът и изучава връзката между пещерните прилепи и преноса на хранителни вещества в дъждовните гори на Коста Рика и Борнео.
Активен изследовател на пещери от 2005 г. насам, Станимира е участвала в многобройни изследователски експедиции в България и в чужбина, посещавайки отдалечени места в Европа, Азия и Централна Америка. Нейният опит и умения я правят част от пещерните спасителни екипи както в България, така и в Коста Рика. Тя е пещерен инструктор и преподава специализиран курс по научно-приложни методи в пещери.
Станимира е посветена на опазването на дивата природа и активист за разрешаването на конфликта между хората и прилепите. Автор е на научни статии, популярни статии и публикации в блогове, представляващи нейните изследвания и преживявания. В свободното си време тя е запалена по катерене и планинско бягане.
Още от категорията
Предлагат поскъпване на цигарите със 70-80 стотинки на година