От сутринта големите християнски храмове в Пловдив събраха пред себе си огромни опашки от православни християни, които чинно чакат своя ред, за да минат под плащеницата, с което греховете им да бъдат опростени от Бога.

Големите черкви - Св. Богородица, Св. Петка, Св. Спас и още редица храмове се преизпълниха от миряни. Много от пловдивчани предпочетоха да посетят някои по-малки църкви с надежда да успеят да извършват църковния ритуал по-бързо, но се оказа, че и там има десетки чакащи. 

Канонът повелява днес да отидете в църквата така, все едно отивате на погребение на свой близък човек. Ако все още не сте посетили храм, не забравяйте да вземете със себе си цветя. Посещението в храна не е за здраве и благополучие. След като влезете в църквата, приближете се към "издигнатия гроб" и се поклонете на Плащаницата. Трябва да целунете последователно Христовото тяло, Евангелието и после Кръста. Положете цветята, които носите.

Църквата се обикаля и на Разпети петък, но само веднъж, а не три пъти както срещу Великден. След като свещеникът изнесе плащаницата на вечерното богослужение, с нея се върви и символично се извършва погребението на Христос. В края на службата свещеникът я взема от престола и я полага в "гроба" в центъра на храма. Пред олтара в църквата се изнася кръста, а пред него върху масата се постила плащеницата. Богомолците минават под нея, целуват кръста в израз на скръбта и разкаянието си.

Поклонението пред нея продължава до късно в събота вечер, когато тя се внася обратно в олтара - минути преди пасхалното шествие на кръста и настъпването на Великден.

По стар православен обичай ортодоксалните християни се отдават на най-строг пост, който изключва храната и дори водата. По традиция на днешния ден не се похваща къщна или полска работа. Християните се обръщат към себе си, за да се покаят и пречистят помислите и душата си. 

Свещениците раздават и осветен здравец, който е хубаво да бъде засаден в домовете.

На Велики петък е разпнат Божият син Исус Христос. Със смъртта си той изкупува греховете на човечеството. На този ден не се служи Света литургия, защото се вярва, че Сам Господ е принесъл Себе Си в жертва. Отслужва се обаче Вечерня, когато се припомнят и съпреживяват Христовите страдания, смърт и погребение.