Лисата на работни места и корупцията се отличават като едни от основните проблеми, с които не се е справила общината. Това показва проучване за отношението и очакването на гласоподавателите към работата на местната власт и проблемите в общината, направено от анеция "Беарометър България". Анкетата е проведена сред 700 души в периода  3-8 юни 2015 г.

Тези проблеми са посочени съответно от 33,5% и от 24,5%. Анкетираните също така определят като голям проблем инфраструктурата в периферията на града(20,8%) – докато в централната част на града това е посочено като позитив, то в крайните квартали не е работено. Там също има и проблеми с чистотата, посочват 15%, и с мръсния въздух – 11,8%. 15,8% пък определят за проблем високите местни данъци. Никакво развитие за кварталите е проблем, посочен от 10,8% от анкетираните, проблем с циганите – от 9,1%, затварянето на Белодробната болница – 8,3 %, задръстванията – 7,7%. 7,2% от респондентите усещат липсата на сигурност, а 6,2% смятат за проблем присъединяване на села към община Пловдив.

Като цяло развитието на централната част е големият позитив от работата на община Пловдив – 18,6% посочват това за постижение. Явно усилията са били насочени конкретно към центъра и жителите на града отчитат това. В същото време се откроява мнението, че другите райони в общината са „изоставени“ и там не се прави почти нищо. Като постижение пловдивчани определят инфраструктурата – 16,4%, оправянето на градската градина – 13%, избора на Пловдив за културна столица на Европа – 10,2%, зоните за спорт и фитнес – 9,6%, главната улица, която е пешеходна зона – 9,3%, и подобряване на чистотата – 3,8%.

Идеята за озеленяването на града се одобрява от 78,8% от анкетираните, за достъпна среда за хората с увреждания и майките с колички – от 75,4%, довършване на стадиона – от 67,8%, новата спортна зала „Колодрума“ – от 66,2%. Проектът за каскада „Въча“ среща одобрението на 64,9%, на втори гребен канал – на 53,2%, а ремонтът на парк „Розариум“ – на 51,6%. Като цяло анкетираните са позитивно настроени към проектите на общинската власт за обновяване и устойчиво развитие на Пловдив.

Оценката за работата на кмета е малко над среден 3. Прави впечатление, че анкетираните дават по-висока оценка за работата на общинския съвет, отколкото на кмета. Средният резултат по шестобалната система за кмета е 3,28, а за съвета – 3,4.

Очакванията за нов кмет в Пловдив са изключително високи – 71% отговарят утвърдително. 12,2% смятат, че не трябва да има нов градоначалник, а 16,8 % не могат да преценят.

TrafficNews.bg