С колко се е увеличил Пловдив през последната година и как се движи вътрешната миграция в града? Според данните на ГРАО към 15 декември под тепетата живеят 384 387 души. За поредна година Пловдив е един от малкото градове, които имат положителен прираст на населението. Сравнено с март 2019-а година прирастът е едва 596 души по постоянен адрес. Въпреки, че той е почти двоен сравнено с предишната година, то отново се поставят редица въпроси, един от които е  - кой живее в новите жилищни комплекси? Бумът на строителството в Пловдив през последните  години доведе и до рекорден брой нови жилища и сделки с имоти, но ако съдим по данните -  те стоят празни.

Разбира се, това не е точно така. Масово новодомците под тепетата  не се регистрират на новите си адреси, а тези, които се дават под наем не се декларират пред градските и данъчните власти. Причината е ясна – по тази начин се пести от данъци, като се използва възможността за единствено жилище.

Така например в един от най-големите комплекси в „Южен” – „Оазис”4  и 6 са регистрирани 500 души, макар там неофициално да живеят около 3000 души. Отново по неофициални данни в район „Южен”  живеят  между 12 и 15 000 души, които нямат постоянен или настоящ адреса на територията, въпреки че са задължени в 6-месечен срок да го направят от датата на нанасянето.  Макар че новодомците подлежат на санкция, ако не направят регистраци, досега няма нито един глобен за това нещо.

И в началото на 2020-а район „Южен” затвърждава първата си позиция за най- гъсто населената административна единица в Пловдив.  В момента там живеят 83 294 души, което е с 263-ма повече.

Застрояването доведе и до обрат в тренда хората да бягат от район „Централен” .След като миналата година там имаше отлив на живущи,  то към днешна дата населението се е увеличило с 64 души и то е 82 524 души.   Най-голям ръст в процентно отношение на новодомци има район „Западен”. За последната година там са се заселили 210 души, като населението вече е 40 024 души.

Отливът на хора от район „Източен” продължава, като това е единственият район, който записва отрицателен прираст – с 89 пловдивчани по-малко. В момента там официално живеят 61 669. В самото Столипиново обаче живеят стотици роми, които нямат никаква регистрация под тепетата.

В „Тракия” има прираст от 128 души, като регистрираните жители са 60 795.  Най-малко новодомци има в „Северен”,който район се е увеличил с 6 човека и с 55 867 жители.

Очаква се на националното преброяване през 2021 година да излезе наяве точният брой на хората и жилищния фонд в Пловдив. Тогава ще се извършват посещения на домакинствата, сградите и жилищата от преброители.