При огромен интерес на граждани и специалисти премина презентацията на „Софпроект“, по време на която водещи урбанисти и архитекти дойдоха в Пловдив, за да представят тяхната дейност и начина им на работа за развитието на столицата на България.

Главният архитект Димитър Ахрянов – инициатор на срещата, заяви, че е изключително щастлив, че ръководителят на проекта Любо Георгиев е откликнал на поканата, за да покажат той и колегите му един различен модел на правене на градоустройство, с различите подходи и начин на работа в осмислянето на градската среда.

Той заяви, че се надява Пловдив да придобие ноу-хауто и градът ни да черпи опит от този модерен начин за проектиране.

Арх. Любо Георгиев направи общо въведение за работата на „Софпроект“, чиято основна цел е осъществяването на нов Общ устройствен план на столицата. Общинското предприятие било създадено преди 2 години и половина и оттогава екипът непрестанно работи по зададените от общината изисквания и приоритети.

Трите основни компонента, които са свързани с работата на „Софпроект“, са събирането на данни, анализът им и непрестанните срещи с различни съсловни и граждански организации под всякаква форма.

На първо място – данните са изключително много и абсолютно всякакви. Събраната база съдържа информация за всяко ВиК отклонение, за всеки тротоар, за всяко строително разрешение в града.

От друга страна – обратната връзка с граждани и съсловни организации е изключително важна за екипа на арх. Георгиев, тъй като екипът му не може да обхване цялата тази материя и всички проблеми и разчита на обратната връзка с ангажираните с града си столичани. Работата на „Софпроект“ през последните 2,5 години ще намери своето изражение в новия ОУП, който е входиран като задание и вече трябва да измине своите стъпки преди да бъде приет като официален документ.

Петима експерти от „Софпроект“ направиха презентации в различните аспекти, по които работят и които имат значение в създаването на ОУП. Бяха направени презентации за решенията, взети в зоните за пешеходно развитие, за развитието на зелената среда, за трафика, за пространственото развитие.

Впечатление правеха детайлите, върху които се концентрира софийският екип. Така те имат информация с абсолютна точност за пешеходната достъпност до всяка детска градина, училище или други обществени обекти, всеки неформален вход на всеки един парк в столицата, различната отдалеченост между спирките на метрото до наземния транспорт, както и броя на сградите в различните микрозони на София. Наложени върху картата на Общия устройствен план, те позволяват ясна планировка на строителството без презастрояване.

След презентацията присъстващите бяха поканени на личен разговор с експертите на чаша вино.