България бе сред петте най-добри икономики през 2015 г. Това каза президентът Росен Плевнелиев по време на Десетата годишна среща на бизнеса с правителството.
"Изпращаме една напрегната и динамична година за света. Преминаваме през период на световни турболенции, рекордният брой кризи и взаимодействието между тях правят международната среда несигурна и непредсказуема", заяви президентът.
По думите му България остана стабилна, въпреки неспокойния, по-опасен и непредсказуем свят на тежко противопоставяне между глобални и регионални цели, конвенционални и хибридни войни, замразени конфликти, провалени държави, терористични атаки, природни бедствия и невиждана миграционна вълна.
"Въпреки рисковете българската икономика се развива добре и фактите за 2015 г. го доказват - 2,8% ръст на икономиката, 12% ръст на експорта, 40% ръст на чуждестранните инвестиции, 2,8 млрд. лв. ръст на приходите в бюджета, дефицитът намаля чувствително до 2,6% от БВП, безработицата падна до най-ниското ниво от 2009 година насам, брутният външен дълг на страната също намаля до около 80%, държавният дълг е под 30% и е третият най-нисък в ЕС, миналата година записахме и най-добрия резултат в усвояването на еврофондовете - постигната е обща успеваемост от 96% за първия програмен период и това е голям успех за страната", изброи президентът, цитиран от 24 часа.
Той отчете ролята на правителство и на министър-председателя за това отговорно отношение и постигнат безспорен успех по отношение на управлението на еврофондовете за първия програмен период. "България бе сред петте най-добри икономики през 2015 г. Това е така заради експорта. Двата основни двигателя на българския експорт - единият е Германия. За последното десетилетия българският износ в Германия нарасна три пъти.
"Вторият основен двигател на българския експорт и растеж е регионът - регионът на югоизточна Европа. Само за последните 5 години износът на България към региона се увеличи с 50%, а общият стокообмен на България с региона се удвои, като достигна почти 9 млрд.лв.", каза още той.
„Активната политика на приятелство и добросъседство носи своите плодове. Преди 20 години балканските държави бяха изолирани. Днес ние работим за доверие. Не градим икономически стени, не желаем да преначертаем границите на държавите. Искаме те да падат. Никога досега добросъседството не е било толкова решаващ фактор“, посочи президентът и заяви, че неслучайно новоизбраните гръцки и турски премиери са посетили първо България.
TNS.bg