ГЕРБ и Патриотичният фронт се обявиха за налагането на забрана за три месеца върху износа на необработена дървесина, а според Реформаторския блок мораториумът трябва остане в сила, докато не се приемат мерки срещу незаконната сеч и те да дадат траен ефект. И трите партии от управляващата коалиция заявиха в четвъртък, че внасят в парламента предложения за поправки в Закона за горите, с които да се наложи ограничението за износа на необработена дървесина.
Депутатите от ГЕРБ Цвета Караянчева и Цветомир Михов обясниха пред журналисти в парламента, че идеята е през трите месеца, в които е наложена забраната, да се направят законодателни промени, които да доведат до намаляване на незаконната сеч. По думите на Караянчева за това време трябва да се направят и правила за стимулиране на истинските български производители, зад които стоят производствени мощности, а не посредници.
Цветомир Михов пък очаква временната забрана на износа да доведе и до намаляване на цената на дървесината на вътрешния пазар. Според него в Закона за горите могат да бъдат залегнати и залесителни мероприятия, които предхождат добива на дървесина - който иска да сече, трябва да залесява предварително, а не впоследствие, както предвижда сега законът.
И трите партии аргументират крайната мярка с наводненията през последните месеци, за които според тях вина има именно безразборното изсичане на горите. Износът на дървесина през 2014 г. е възлизал на приблизително 1 млн. куб. метра, което е около една четвърт от дърводобива за една година в цялата страна, заяви Димитър Делчев, секретар на Парламентарната група на Реформаторския блок и член на парламентарната правна комисия.
Цели площи в Рила в района на община Самоков; Средногорския балкан около Етрополе, Горна Малина, Мирково, Златица, Копривщица; Пирин; Странджа и др. са обезлесени заради безразборна сеч. Най-голямо количество дървесен материал се изнася за Турция, Сърбия и Македония, които не са държави-членки на Европейския съюз, се казва в мотивите на внесеното от Реформаторите предложение за мораториум.
Големият износ на дървен материал за съседни на България държави възпрепятства развитието на дървопреработваща индустрия на местна почва и на практика представлява лесен и евтин начин за осребряване на национален природен ресурс, без да се създава каквато и да било добавена стойност, пише още в мотивите на вносителите, в които се допълва, че граничните власти, полицията и горската администрация не успяват да спрат износа на незаконно добита дървесина, поради липсата на ефективни механизми за контрол и санкциониране на незаконния добив.
Поради това от РБ се предлага да се забрани износът на необработена дървесина със закон, което цели да се придаде устойчивост на забраната, поне докато компетентните органи не установят ефективност на мерките за предотвратяване и санкциониране на незаконната сеч. Правото на Европейския съюз не позволява това да се осъществи по отношение на държави-членки, поради което е предвидено постоянната забрана да се отнася само за трети държави, се уточнява в мотивите на предложения ЗИД.
Същевременно се дава правомощие на Народното събрание да налага с решение временна забрана за износ, което да позволи контрол и по отношение на износа към ЕС. Въвеждането на новия ред идва като реакция на факта, че министърът на земеделието и храните не се възползва от правомощието си да забранява временно износа на определени видове дървета (чл. 126, ал. 6 от сега действащия закон) с цел опазване на целостта на българската гора, пише още в мотивите на законопроекта, внесен в деловодството днес.
"Свидетели сме на безпрецедентно обществено недоволство, свързано с редовно сполетяващите ни природни бедствия. Голяма част от българите оценяват, че една от причините са водените сечи в горските територии. Известно е, че България е на едно от последните места по състояние и наличност на горски пътища в ЕС, следствие на което през последните 15 годни се извеждат интензивни сечи, предимно в близост на населени места и достъпни горски масиви. Налице е пресилено ползване и израняване на горите там, където е възможен лесен и близък извоз и превоз на добитата дървесина”, посочват в своите мотиви за забраната от Патриотичния фронт.
В техния проектозакон се посочва, че на вътрешния пазар на обла дървесина цари хаос – няма дългосрочни договори нито за добив, нито за доставки на преработващата промишленост у нас. Според партията, българските гори се унищожават заради нелегален износ на качествени дървета за обработка, които преминават границата като "дърва за огрев”.
Така износът на дървесина, която захранва преработващи предприятия в съседни страни, а се връща у нас като готови и скъпи стоки, се превръща в антибългарска политика, смята националистическата партия.
Тя предлага от 6 април министърът на земеделието и храните да забрани за три месеца износа на необработена обла дървесина от всички категории и дървата за огрев. Датата не е случайно избрана – тя дава старт на ежегодно отбелязваната седмица на гората.
От Патриотичния фронт също така настояват министърът на земеделието и храните незабавно да започне преговори с представители на дървообработващата, мебелната и целулозна промишленост и да се сключат дългосрочни рамкови договори за гарантиране на доставките им от обла дървесина.
През предлагания 3-месечен срок на мораториума министрите на земеделието и на финансите да създадат организация и да предложат на Министерски съвет за одобрение режим за износ на необработена дървесина, както и да приемат определение на този термин.
В предложението за решение се иска още съответните държавни органи да създадат такъв режим, че да не се допуска похабяване на дървесина, а контролът да се извършва от държавните горски предприятия и изпълнителната агенция по горите към министерството.
TrafficNews.bg