
"Вчера имаше среща в Министерството на земеделието с директорите на шестте горски стопанства, за да се види как ще се реализират 15-те процента увеличение. До момента това не е закрепено със споразумение, очакваме това до края на седмицата и хората да си получат накуп парите по-късно през годината". Това заяви пред БНТ президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Миналата седмица, по време на протестите на работещите в сектор "Земеделие", вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов беше задържан и отведен на разпит. От конфедерацията са сезирали прокуратурата и ще си търсят правата в съда, като самият Тодор Капитанов вече е завел дело.
"Искаме хоризонтална политика, за да няма такива протести - като в бюджета се заложат увеличения на разходите с еднакъв процент. В зависимост кой как изпълнява своите задължения, в рамките на този ръст се увеличават заплатите - не непременно поравно на всички, но чрез обща политика", обясни Пламен Димитров.
По думите му в здравеопазването зрее огромно недоволство и се очаква сериозен протест - вероятно в началото на септември.
"Този път всички ще излязат, не само младите лекари, защото системата е доста забатачена. Много неща там трябва да бъдат променени. Трябва да има единен, общ ръст на разходите за персонал", заяви той.
Има много пазари, в които има непазарно поведение и КЗК има доста работа за овладяването на спекулата.
"Регулаторите в нормалния пазарен свят когато се намесят, се помни дълго. 10% от оборота е сериозна санкция, която, ако бъде наложена на някой търговец, ще го стресне", допълни Димитров.
Нещо не е наред в пазара на млечните продукти, заяви още президентът на КНСБ:
"Няма как десет тримесечия да държим едни от най-високите цени на краве сирене и прясно мляко в ЕС. Няма такава пазарна причина. Стойности над 10 евро за килограм краве сирене, по-високо от Германия, Нидерландия. Да, много сухо мляко внасяме, но от това сухо мляко в съответните държави се правят тяхното сирене и млечни продукти", каза той.
Пламен Димитров заяви, че държавата трябва да създаде орган, който да се погрижи за преквалифицирането на работещите във въглищните предприятия след затварянето на мощностите. Трябва да бъдат привлечени и инвеститори, които да видят работната сила и да им дадат заплатите, които те очакват.
"В Стара Загора и региона 55% от всички работещи в енергийния комплекс получават заплата до 2500 лв. Да, има едни 25%, които получават до 3500, но това са хора със знания, потенциал и технически умения, които отдавна ги няма на пазара", каза Димитров.
Желанието на работниците е просто - когато ги преквалифицират, да получават същите пари както досега.