Песимист съм, че ще се вземат радикални мерки за пътната безопасност, но няма да се откажем. Това каза пред БНТ Петя Иванова от "Ангели на пътя" след вчерашното шествие-протест в София в памет на загиналата Сияна, при което правосъдният министър и шефа на АПИ разговаряха с демонстрантите. Според нея обаче въпреки широкото обществено недоволство заради продължаващата война на пътя, лошата инфраструктура и безнаказаност на виновните за катастрофи, няма да се стигне до промяна на системата.

"Помните ли, че след публичната екзекуция на Филип на "Гурко" и "Шишман" пак така се активизираха доста хора. Направи се една пак така среща в министерството на 4 септември 2023 година от тогава министър Дянков и тя не доведе до нищо. Просто във времето се отложиха нещата до следващото убито дете, до следващата тежка катастрофа, до преместване от град на град. Аз честно казано съм песимист, че наистина ще се вземат радикални мерки. Не се отказваме, защото вчера таткото на Филип не спря да плаче и каза, че от момента в който чу, защото ние всяка следващо убийство на дете го преживяваме съвместно с нашето и с всички останали, и той оттогава не може да спи, защото казва, аз се чувствам, че не съм направил достатъчно за това Сияна да бъде жива. Затова ние нямаме право да се отказваме и това вчера говорихме, че ние трябва да сме още по-настоятелни, но зад нас трябва да бъде обществото. Докато обществото не застане зад тези всички родители, ще продължим да увеличаваме бройката и да чакаме кое ще е следващото семейство", каза Петя Иванова.

Всеки един от нас трябва да поеме своята част от отговорността за тези проблеми, настоя Емануил Йорданов - бивш министър на вътрешните работи.

"Мисля, че нещата могат да намерят своето решение тогава, когато всеки един от нас поема своята част от отговорността за тези проблеми. На първо място държавните органи и това, което ми прави добро впечатление за днес обявената среща в Министерски съвет е, че тя се насочва към всички държавни органи, които имат отношение по темата. Това, което е правило впечатление в предишни години е, че обикновено хората се насочват към МВР. Има защо, няма защо. В някои случаи трябва. В други, МВР няма никакво отговорност. Това не е Министерство на всичките работи. Нито може да ремонтира пътищата Министерство на вътрешните работи, нито може да се занимава с това какъв е манталитетът на българина", каза Емануил Йорданов.

Според думите му на първо място трябва да се засили контролът.

"Всяка една отговорност има своето име и има своята длъжност. Но аз не съм видял не само при този тип проблеми, а въобще при всеки един проблем в държавата някакси нещата се размиват. Никога не се говори ясно кое е виновното длъжностно лице, каква длъжност заема, какво ще се случи с него на базата на нарушенията, които е допуснало. И всичко се минава така, животът ни преминава от скандал към скандал и всеки следващ скандал е в някаква различна сфера от предишния. По този начин всичко се забравя", коментира бившият вътрешен министър.