Ремонтът на централната пловдивска улица „Отец Паисий“ предизвика напрежение сред жителите и собствениците на заведения заради блокирането на движението и проблемите с водоснабдяването. Предмет на спор стана и съдбата на емблематичните павета от настилката.
По горещата тема разговаряме с арх. Слави Славов, инспектор в Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство” в Министерството на културата.
- Арх. Славов, какво установи проверката ви на ул. „Отец Паисий”, където възникна напрежение заради ремонта на уличната настилка?
- Да, бяхме информирани от вашите публикации и направихме проверка, за да видим каква е истината. Истината е, че няма някакви нарушения в момента на обекта. Улицата е разкопана и паветата са иззети по две причини. Първо, има одобрен проект още от 2014 г. за подмяна на тротоарни и улични настилки в зоната около ул. „Отец Паисий”. Това включва и съседните улици – части от „Патриарх Евтимий”, „Рилски метох”, „Константин Иречек” и още две-три.
Във връзка с този ремонт общината е уведомила топлофикационното дружество и ВиК. Те в момента подменят своята ВиК инфраструктура. За да се случи това, са иззети паветата от улицата. Това е направено. Те са иззети и са депонирани на друго място. След като бъде свършена цялата инфраструктура, паветата ще бъдат върнати обратно, ще се сложи нова еднаква настилка по всички тротоари. В момента има поне десет вида различни настилки. После ще се стабилизира, нивелира и изправи гранитният бордюр.
- Това означава ли, че на улицата няма да бъдат внасяни нови елементи?
- Да, на улицата няма да бъдат внасяни нови елементи с изключение на блокчетата с антрацитен цвят, които ще представляват настилката на тротоарите.
- Притеснението сред пловдивчани дойде след изявлението на кмета, че паветата от ул. „Отец Паисий” ще бъдат преместени в Тютюневия град…
- Има нещо такова, но не бих казал, че е подвеждане на журналистите. По-скоро в самия проект, съгласуван с Министерството на културата, не е уточнено точно какви паважни елементи ще присъстват на улицата. Казано е най-общо, че ще има паважна настилка, без да е уточнен размерът.
- Ще излезе ли Министерството с конкретни предписания за тези размери на паветата?
- Да, ще излезем с две предписания към общината. Едното е да ни се представи детайлен чертеж, на който да се виждат всички нови и стари материали, които ще присъстват на уличното платно. Второто е да се осигури наблюдение от археолог от Археологическия музей в Пловдив. В момента на проверката аз такъв не видях на обекта. А там има много голяма вероятност да се разкрие археология.
Още от категорията
Божанов: Нямаме покана от ГЕРБ-СДС за среща