Зловещият инцидент в болница "Софиямед", при който акушерка преби почти до смърт новородено дете, провокира вълна от възмушение. Стана причина и за протести в големите градове, на които майки настояха за смяна на ръководството на болницата. В същото време започнаха да се появяват и разкази и за други трагедии в същата болница. Стаменка Евтимова е на 42 години от Русе. Жената влязла в болницата за неособено сложна манипулация, но едва не загубила живота си заради серия от лекарски грешки. Ето и нейният разказ от първо лице:

Сега до, Вас ръководство на клиника 'Софиямед". Преживях много тежки неща в тази клиника ,всички ,които сгрешиха останаха ненаказани, защото аз така реших! Месеци наред не можех да се отърся от всичко това!!!Имаше и хора, които спасиха живота ми ,но всичко това стана от две огромни грешки! Отидох само за една манипулация, а стигнах до интензивно отделение! Много мислех преди да напиша всичко това, но аз имам няколко месеца безсънни нощи промени се живота на цялото ми семейство!Трябваше да ми се направи оглед на уретерите в Урология и в операционна зала ми поставиха спинална упойка, вследствие на което аз изпаднах след няколко дена в безсъзнание и отведена в Интензивно отделение,където грижите бяха безупречни! Всеки греши няма безгрешни хора, но те ме захвърлиха там без никой да дойде да разбере как съм аз не се притеснявам и да споменавам имена, бях шокирана от това нещо моите роднини също децата ми изживяха същински ад, но не свършва до тук. След огромна борба за моето спасяване, най-накрая ме свалиха в УРОЛОГИЯ след 20 дена. Всеки помни случая Стаменка. Но стана още по-лошо аз виех от болка и ме видяха на видеозон, след което доктор Велев констатира, че имам перфорация на уретер ,която е станала от огледа от неговия колега!

Наложи се спешна операция и ми беше отстранен десния бъбрек, инфекцията е била огромна. Можело е да умра още в Интензивно отделение, но съм имала късмет! Всичките, ми роднини близки приятели искаха да съдя лекарите за това, но аз реших, че само Бог може да ги съди! Не мога да остана безпричастна към това, което се случи с мен! Въпросният лекар просто избяга и не се появи повече! Има хора ,които няма да забравя никога цялата Реанимация и Хирургия минах през няколко отделения, всеки ден се молех да има някаква справедливост, но най-лошото е че тези,които ми го причиниха останаха безнаказани, това ми тежи защото все още аз не мога да изляза от този кошмар стояла съм 45 дена на легло във Вашата болница с така наречените специалисти! Дано всеки получи това, което наистина заслужава, но ужаса от това никой с нищо не може да го заличи!

 

Днес доц. Златица Петрова, директор на ИА "Медицински одит" оповести в Нова тв подробности за нарушенията, открити примедицинския одит на болница "Софиямед".  

 

От януари насам акушерката Емилия Ковачева всеки месец по седем пъти е давала 24-часови смени плюс 8-часовия нормален работен ден. Това стана ясно от показаните от доц. Петрова графици на дежурствата в отделението.

 

Освен това стандартът изисква за съответното ниво на компетентност, присъдено на болницата (второ), в неонатологичното й отделение да има минимум четирима специалисти. В случая обаче има само двама лекари на трудов договор.

 

Междувременно, в клиниката по акушерство и гинекология има съответствие с изискванията, уточни доц. Петрова, подчертавайки, че отклоненията са именно в отделението по неонатология, което е към нея. В болницата имало още петима доктори, които са на граждански договори. Акушерката Емилия Ковачева е била на два договора – трудов и граждански. Това, по думите на експерта, не е позволено не само от Кодекса на труда, но и от вътрешния правилник на болницата, която тя сама си е нарушавала.

 

Според него служителите нямат право да работят две последователни 12-часови смени без съответната почивка. Проверката е открила освен това нарушения и по самия ход на лечение на Никол.

 

В историята на заболяването първото отразяване на състоянието на детето е отбелязано на следващия ден в 19,30 ч., 16 часа по-късно, даде пример доц. Петрова. По думите ѝ за нарушението ще бъде глобен дежурният лекар.

 

Няма и никакви индикации, че медицинският екип се е опитал да установи причините за констатирания нисък хемоглобин на детето, въпреки, че му е извършено кръвопреливане. Според доц. Петрова става дума за професионална небрежност.

 

Сред другите нарушения, установени от одита на болницата, са и застраховките. Всички служители е трябвало да бъдат застраховани, но всъщност застраховки имат само определени служители. Акушерката Емилия Ковачева няма.

TrafficNews.bg