
Няма място за притеснение, че всички ще бъдат задължени да учат „Религия“. Това каза за БТА българският патриарх и Софийски митрополит Даниил по темата за въвеждането на предмета в училищата. Изучаването на добродетели и религии в училищата беше обсъдено на дискусия, организирана от Министерството на образованието и науката на 24 април. В нея участва и патриархът.
„Очаквам да се „успокоят духовете", защото ясно се каза каква е концепцията на министерството, която ще бъде и публикувана", посочи българският патриарх и добави, че е казано, че предметът е с работно наименование „Добродетели и религия“, ще бъде в задължителната програма, но в три профила. В момента има одобрена програма, както и учебници по съществуващия предмет „Религия и православие", който се изучава като факултативен и свободно избираем. „Религия и ислям“, който също се изучава като факултативен и свободно избираем и един трети профил „Етика“, който ще бъде за тези родители и деца, които не изповядват никаква религия, каза също той.
Няма ценностна система, която да не почива върху вярата и Бога, посочи софийският митрополит. Установен факт е, че нравствеността и нравственият закон произлизат от Бога, защото без Бога няма добро, допълни той.
Българският патриарх даде за пример Австрия, където предметът е в задължителната програма и се изучава конфесионално, а в Малта, Румъния и Германия е заложено като държавна политика в училищата децата да учат и за религиите.
„Разбирам, че предстоят протести, които са абсолютно необосновани. Не виждам причина. Нищо няма да бъде задължително и против убежденията на някои родители и деца. Има европейски практики, този предмет присъства в задължителната програма. Тези предмети присъстват и сега със съдържание, което е одобрено от Министерството на образованието“, заяви патриархът. Той припомни, че до 1944 г. предметът по вероучение е присъствал в задължителната програма, а тогава страната ни е продължавала да бъде светска държава.
Ползите от изучаването на този предмет са много, посочи патриарх Даниил и допълни, че 62 процента от населението се определят като православни. Сред тях има хора, които лично и аз познавам, църковни хора, които ходят редовно на богослужение и се изповядват, които се причастяват, които живеят един истински достоен православен християнски живот. Те са лекари – истински светила в медицината, юристи, които са светила в юридическите науки, професори, които преподават, във всички сфери, те са достойни хора. Питам тези, които имат против този предмет - вие бихте ли ги изключили тези достойни хора от обществото, коментира патриархът.
По думите му вярата учи на добросъвестност, да се борим с грешките си, да даваме най-доброто от себе си, да се предпазваме от лошото. Когато се отрича учението в тези добродетели, така се отрича и присъствието на доброто в нас и обществото, смята той.
„Вижда се коренът и кой има против хората да знаят за Бога и да бъдат добри. Очевидно е. Този ирационален подтик, тази истерия, бих казал – бесовете са се развилнели. Нека се успокоят нещата, с Божията помощ ще се публикува концепцията на Министерството на образованието и науката. Ще се видят нещата - който има въпроси, ще си ги зададе. Няма притеснение, че някой ще наложи нещо чуждо на децата ни“, каза още софийският митрополит.
Акценти

Журналист на TrafficNews с номинация за Награда „Пловдив"



Ватиканът: Папа Франциск е погребан




В Раковски излъчват на живо погребението на папа Франциск
