"При военни конфликти са намесени много сили, но сякаш с избора на новия американски президент нормалността се завръща в обществото, затова да оставим политиката на политиците и да гледаме нашата пастирска работа." Това заяви патриарх Даниил пред БТВ.
Според него голямата отговорност на политиците и на върховните пастири е да предпазват паството си от въвличане в неща, които водят до страсти, до омраза, до нагнетяване на проблема.
"В този конфликт (между Русия и Украйна - бел. ред.) се препятстваше диалога, това не е нормално - допълни патриархът. - Тръмп бе заявил, че ще уреди този конфликт. Сега казва, че са необходими 6 месеца, той каза трезво: "Там умират хора, необходимо е да спре тази братоубийствена война". Мисля че това е глас на разума, дай Бог, да се прекрати тази война."
Запитан дали ще дойде момент, когато Българската православна църква ще стане по-активен участник в обществото, предоставяйки свои имоти за училища и центрове, патриархът отговори, че този въпрос се преекспонира. След което припомни с какви финансови предизвикателства е принудена да се справя църквата и колко православни училища и летни лагери са открити в Ловечка, Неврокопска и Софийска епархии и че през тях са преминали стотици деца от цялата страна.
Запитан за свещениците, демонстриращи богатство и дали някои митрополити имат нужда от смирение, патриархът обясни, че всеки може да отговори за себе си.
"Всеки има нужда от смирение", допълни той.
Помолен да коментира архонтите, духовникът обясни, че Исус Христос също е бил подпомаган и тази традиция не стихва през цялата история на църквата. "Винаги е имало благодетели и без да бъдат архонти. В Гръцката църква примерно, няма такива."
Запитан от какво боледува църквата, патриарх Даниил обясни, че тя е свята, лечебница и не боледува.
"В нея всички човеци намират лек за своите страдания и болести - допълни той. - Всички носим пораженията на греха, страстите, пороците и намираме лек в Църквата. Мисля, че една от духовните болести е апатията и безразличието. При срещата с редица млади хора, при посещение на училища, където връзките с църквата са силни, децата внимават и вникват в това, което свещеникът казва. При другите се забелязва безразличие, което е едно предизвикателство за нас."
Следващият въпрос бе свързан с регистрацията на Старостилната църква и дали в този акт подозира външна намеса.
"Тези духовници имаха благословение, след промените станаха епархия и се обособиха извън БПЦ, до този момент съдът им отказваше регистрация - обясни патриарх Даниил. - С нея се отваря врата към множество такива групи и това е проблематичното, дай Бог, да се елиминира и поправи. Не новият или старият стил спасява, на Атон са по стар стил. Най-остър бе този проблем в Гърция, там са 12 групи и този процес постепенно затихва. Но най-важното е гласът на църквата."
"Главната мисия на Църквата е да спасява, независимо по кой стил се отбелязват празниците", бе изводът на патриарха.
Той припомни и духовният подвиг на предшествениците си.
"По времето на разкола в Неврокопска епархия много храмове бяха в разкола, дядо Натанаил, дядо Максим понесоха много хули, бяха ритани, въвлечени във физическо отстояване, тази грижа за повереното паство и ние трябва да я продължим", бе тезата на Даниил.
Запитан в ерата на изкуствения интелект кой проблем се нуждае от спешно решение, той обясни, че това е демографската криза.
"Ако направим съпоставка с 1924 г. броят на населението е по-малък от сега, след войните е имало катастрофи, но народът е имал вяра, не са били егоисти и са раждали деца и 30-те отново ставаме стила, основният проблем е духовната криза, липсата на духовни ориентири и ценности - обясни Даниил. - Ако има здрави семейства, ако децата се възпитават в трудолюбие, в мъжество, в честност, мисля че нещата ще се променят."
Още от категорията
Екоминистърът: Над 140 населени места са в режим на водата, трябва цялостна реформа