Преди няколко дни собствениците от блока на ул."Кукуш"събрали 100% от подписите, необходими за регистрация за саниране.
Това е една от сградите, която преди години имаше опасност да падне. Терасите на жилищните блокове на бул."Македония" в Пловдив с номер 7 и 9 са пропаднали и представляват изключителна опасност за преминаващите граждани от вече почти 10 години.
Голяма част от терасите имат отклонение във вертикалната посока и е възможно много скоро да паднат.
Още през 2006 година кметството осигури 100 000 лева за укрепване на съоръженията, което за кратко закърпи положението. Сега собствениците от апартаментите от блоковете в район "Южен",намиращи се на кръстовището на бул. „Македония” и ул. „Кукуш” се надяват да бъде одобрено и санирането на блока.
На живущите определено не им било лесно да открият голяма част от собствениците. Някой от тях живеели в София, затова в продължение на 20 дни издирвали някои от тях, но въпреки това начинанието им довело до успех и сега те са първият блок в Пловдив, който официално е регистриран като Сдружение и е кандидатствал за саниране.
Това, което притеснява домоуправителят на сградата Стефан Папазов и председател на Сдружението е, че преди няколко дни на сайта на министерството са пуснати декларации, които ще затруднят много кандидатстването. Това са декларации, които след като е основано сдружението , всеки трябва да попълни за допускане в дома си, когато започне същинската работа. Притеснителното в случая е, че някои от собствениците може да откаже, защото в бланките те трябва да попълнят трите си имена и ЕГН, а това са данни от личната карта, които не бива да бъдат събирани.
"Преди време доста медии бяха писали за нашия блок как ще падне, че искат да ни глобяват, а сега ние пуснахме декларация със 100% подписи - надяваме се, че ще ни одобрят", коментира собственичката на един от апартаментите Елеонора Мартинова пред репортер на TrafficNews.bg
Припомняме, че Националната програмата за безплатно саниране на панелни блокове ще трябва да заработи в началото на февруари. Тогава влиза в сила правителственото постановление с методическите указания по нея, които уреждат реда за кандидатстване и за избор на изпълнители. От тази дата общините могат да започнат прием на заявления за участие, но кога ще стане това във всяка от тях, зависи от степента на готовност.
Първата и най-важна стъпка е учредяване на Сдружение на собствениците, което да представлява притежаващите имоти в сградата в процеса на санирането . При по-големите блокове Сдружения на собствениците може да регистрират и отделните секции (обособени части от сградата, свързани с другите чрез деформационни фуги). Пред общината обаче подават обща за сградата декларация за саниране.
Собственици, които не са част от учреденото сдружение, трябва да подават декларации, че искат да участват в санирането.
Помещенията, преустроени в офиси и магазини, също участват в санирането, ако сградата е одобрена. За да може един блок да получи финансиране по програмата, е нужно 100% съгласие на собствениците, като всички са длъжни да осигурят достъп до помещенията си. Също така предписаните мерки след конструктивното и енергийното обследване се изпълняват само при единодушното съгласие на собствениците.
TrafficNews.bg