След повече от три часа и половина дебат и 98 гласа "против" парламентът отхвърли проекторешението на "Възраждане" за провеждане на референдум, който да отложи влизането на България в еврозоната с двадесет години. То беше подкрепено с 68 гласа "за" от парламентарните групи на "Възраждане", БСП и "Има такъв народ"и двама души от "Продължаваме промяната - Демократична България" - Даниела Божинова и Росен Костурков, който заяви, че е гласувал погрешка.
"Против" гласуваха 14 депутати от ГЕРБ, 51 от "Продължаваме промяната - Демократична България" и всички присъстващи от ДПС.
За да се обяви референдумът за незаконен, въпреки че изобщо не може да се говори за противоконституционност, единствено може да има дискусия дали отговаря на Закона за референдумите. Гражданите не могат да се питат по въпроси, които вече са уредени в международни договори, по които България е страна. Само, че България не е ратифицирала договор, в който срокът страната да влезе в Еврозоната не е описан, обясни Николов.
Заедно с подписаните международните договори, те не определят конкретен срок, в който да се въведе еврото като официална валута, аргументира се Деян Николов защо трябва да се проведе референдум за еврото. Това, което ще се опитате да направите е да заметете един референдум без никаква юридическа обосновка, разкритикува Николов колегите си народни представители от ПП-ДБ.
Подкрепа в зала дойде само от Възраждане, БСП и ИТН.
Бившият министър на правосъдието Надежда Йорданова от "Продължаваме промяната - Демократична България" също взе отношение в дебата. Позицията, която тя представи, е, че позовавайки се на договора с Европейския съюз и механизмите, които България е подписала, няма предвиден нито един елемент, в който държавата членка едностранно да каже в коя година ще приеме еврото. Йорданова все пак подчерта, че е активен привърженик на провеждането на референдуми.
Юристът от коалицията Васил Пандов също взе думата, за да допълни, че от "Възраждане" умишлено са подвеждали хората с агитацията, която са провели. Той припомни, че "Възраждане" неведнъж са казвали, че по принцип не са против еврото, но кампанията е протекла именно в посока против еврото и е довела до заблуждение гражданите.
Кристиян Вигенин от БСП представи общата позиция на партията, а тя е, че законът трябва да бъде спазен такъв какъвто е и процедурата трябва да намери своя завършек с решение за провеждане на такъв референдум.
В лично качество Вигенин отбеляза, че въпросът поставен от "Възраждане", е некоректен и затова не се е подписал в подписката. Добави и че самият той вярва, че въвеждането на еврото е от полза за България и ако се проведе такъв референдум, "няма да пожали усилия" да обяснява защо това е така.
На финала на дебата зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев заяви, че не са му харесали аргументите по време на дебата. Добави, че не е против да се питат българските граждани, но не редно това да се прави за избор, който вече е направен.
Според Цонев политиците не са си свършили работата и не са обяснили на хората каква би била ползата от влизането в еврозоната и от въвеждането от еврото. "Тъй като оставихме вакуум, той се запълни със страх. Страхуваме се от страха, който насадиха у хората от въвеждането на еврото, защото, при положение че сме във валутен борд, ние действаме в същите условия от 30 години, в който ще действаме и по време на еврото. (...) Въвеждането на еврото ще доведе само до ползи, защото негативите вече са изконсумирани", заяви Цонев.
От "Възраждане" вече анонсираха, че след като парламентът отхвърли проекторешението парламентарната група, ще предприеме следните стъпки:
- ще поискат разговор с президента Румен Радев за свикване на референдум и за сезиране на КС
- ще пуснат сигнал до прокуратурата
- също ще сезират Конституционния съд за решението на парламента
За последното "Възраждане" ще има нужда от подкрепата на друга парламентарна група, тъй като сезирането на КС става с подписите на една пета от депутатите, а партията има само 37. Пред "Дневник" водещият юрист на "Възраждане" Петър Петров потвърди миналата седмица, че вече е подготвена конституционна жалба, която да бъде внесена "още на следващия ден". Под нея са се подписали и депутатите на "Има такъв народ", които са 11 и така подписите стават точно 48.
Съдът няма срок за произнасяне нито по допустимостта на искането, нито по същество.
Още от категорията
Yettel е най-добрият работодател в телеком сектора за 2024 г. според независима онлайн класация