Немска овчарка, прибрана по сигнал на граждани в приюта за безстопанствени кучета, е починала ден след като ловците я настанили в зооветеринарния комплекс. Жената, която се е грижела за кучето през последни дни, подозира, че кучето е било приспано, тъй като било болно.

„Кученцето се появи преди седмица пред блока в квартал „Изгрев“ , където живея. Видимо беше в много лошо състояние – изпосталяло от глад, с рани по кожата. Извиках ветеринар, който го прегледа и каза , че става дума за кожно заболяване , което се лекува и не е опасно. Би му инжекции и аз започнах да го храня. Сложиш му постелки на сушина пред блока и започнах да му нося храна. За няколко дни Фокси / така го нарекох/ видимо се оживи, започна да се храни редовно, заякна. Беше изключително кротко животно- нито лаеше, нито закачаше някого. Въпреки това очевидно някой „доброжелател“  от блока се е обадил в приюта и от там пристигнали с бус и го хванали“ разказва Наталия Дердеевна.

Когато жената установила, че кучето го няма, тя веднага се обадила в Зооветеринарния комплекс. „Беше петък вечерта, казах им че се грижа за кучето и му търся дом, тъй като имам вкъщи друго животинче и ги помолих да го пазят до следващия ден, когато ще отида да го прибера“ разказа Дердеевна за TNS.bg. Жената твърди, че изрично ги е помолила да не го умъртвяват.

На следващия ден тя отишла в комплекса, но още на входа я посрещнали с лошата новина. „Казаха ми, че е получило алергична реакция, когато тръгнали да го къпят с дезинфектант и за пет минути е починало. Аз не вярвам. Поисках да видя трупа и козината му беше суха“ категорична е Дердеевна. 

Директорът на Зооветеринарния комплекс Георги Божев е категоричен, че условията и отношението към безстопанствените животни са хумани.  Оттам не можели да умъртвяват туко-така животните. Работата им се следяла изключително изкъсо от Агенцията по храните, неправителствени организации  и другите институции. В конкретния случай животното било в изключително тежко състояние. Ако то е получавало някакво лечение от ветеринар, на животното е трябвало да се издаде амбулаторен лист за лечението, заяви Божев.  Тялото на животното е във фризера на приюта и ако жената  може с молба до директора да го поиска, за да му се направи аутопсия.

„Всеки пловдивчанин е добре дошъл в приюта по всяко време, за да види как работим с животните. Смея да твърдя, че доколкото ни позволяват възможностите, отглеждаме в прилични условия животните”, каза шефът на комплекса.

TNS.bg