Отпуски, вместо пари получават служителите в системата на МВР. Това става ясно от думите на председателя на една от най-големите синдикални организации СФСМВР Валентин Попов пред TrafficNews. По думите му най-големият бонус за допълнителна работа през цялата година е 12 дни почивка. Това се правело, тъй като в бюджета на вътрешното ведомство не били заложени достатъчно пари както за нощния труд, така и за извънредния. Първият се плащал на 50% от надницата, а вторият по 25 ст. на час.
„И двете суми са подигравка за служителите“, категоричен е Попов.
Както TrafficNews писа, месец след като полицаите излязоха на протест и се заканиха да откажат полагането на извънреден труд, докато МВР не им изплати дължимите суми, ръководството на силовото министерство е решило да се справи с проблема като сведе до минумим случаите, в които полицаите работят извънредно.
Всички началници на районни управления са инструктирани да не разписват заповеди за извънредни дежурства, тъй като няма достатъчно средства, с които извънредния труд да бъде платен. Това е причината присъствието на различни масови мероприятелия да бъде сведено до минумум. "Вече не даваме дежурства на мачове от В група, събори и други подобни събития, на които има по- големи групи хора. Освен това дежурни в районното има вече само 17,30, а след това жалби се приемат от постовия. В събота и неделя дежурният е на повикване и ако например живее на територията на районното управление, трябва гражданинът да го изчака да дойде" разказват служители на реда.
TrafficNews разполага и с преписки по съдебни дела, според които около 20 вече пенсионирани служители на силовото ведомство, са се обърнали към Темида, за да получат полагащите им се пари за извънреден труд през годините. Общата сума на исковете е за около 400 хил. Лева. Повечето дела все още са в съдебна фаза. Съдът във Варна обаче вече е отсъдил обезщетение на един служител, което е в размер на близо 19 хил. лева, а от ведомството са длъжни да му ги изплатят.
„Сумата за извънреден и нощ труд не е променяна през последните 12 години. Вече правим организация с Българския лекарски съюз, КТ Подкрепа и др., за да покажем колко е вредно това за служителите и че трябва да се направи нещо, за да получават повече пари. Надяваме се в следващия бюджет да се заложат повече средства за полагането на допълнителен труд“, обясни още Попов.
Проверка в масивите на Сметната палата показа, че в един от докладите за предходните години е отправена забележка към МВР. Те са глобили с по 55 лева около 50 служители, които са били заловени да почиват в работно време, което е било определено като допълнителен труд. Повечето от униформените обжалват тези санкции пред съда.
Още от категорията