
тменят се планираните летни занимания, организирани от Центъра за подкрепа за личностно развитие – Обединен детски комплекс (ЦПЛР-ОДК) „Анастас Стоянов“ в Шумен в базата на „Зелено училище“ в Природния парк „Шуменско плато“, заради нов сигнал от вчерашния ден за присъствието на едър хищник от семейство Котки на територията на парка, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация, предаде БТА.
С оглед безопасността на децата и служителите, невъзможността за надеждно обезопасяване на прилежащия терен и предвид липсата на гаранции за сигурността, планираните занятия няма да бъдат реализирани, уточниха от общинския пресцентър.
Заниманията трябваше да започнат на 21 юли и да завършат на 1 август. През последните години ЦПЛР – ОДК „Анастас Стоянов“ организира летни занимания в рамките на три-четири седмици за деца от седем- до 14-годишна възраст. При осъществяване на планираните дейности, децата почти през целия ден са на открито, тъй като акцент в занятията са игри сред природата, изграждане на ценности за екологичен и природосъобразен начин на живот, опазване на околната среда и създаване на еко култура. По традиция се планират и преходи в местността, игри на открито и походи по различни еко маршрути и горски пътеки, което при тези стечения на обстоятелствата е невъзможно, допълниха от пресцентъра на общинската администрация.
ЦПЛР-ОДК „Анастас Стоянов“ в Шумен през т.г. отбелязва 75 години организирани извънучилищни дейности и за поредна година бе планирал да организира летни занимания за деца.
Природният парк „Шуменско плато“, разположен в североизточна България в непосредствена близост до град Шумен, е защитена територия, обявена за такава през 1980 година. Той обхваща площ от около 3900 хектара и е известен със своите разнообразни горски екосистеми, включващи дъб, бук и габър, както и с характерните карстови форми и пещери. Паркът е дом на богата флора и фауна, което го прави важен център за биоразнообразие. Освен природните си дадености, „Шуменско плато“ има и значимо историческо значение, като на негова територия се намират Шуменската крепост и паметникът „Създатели на българската държава“. Основната цел на парка е опазването на тези уникални природни и исторически забележителности, както и подкрепата на екологичното образование, туризма и отдиха. Често се използва за „зелени училища“, излети и различни спортни дейности, предлагайки възможности за непосредствен досег с природата.
Още от категорията


Проверяват сигнал за черния хищник във Варненско

Фолкпевицата Дебора е пусната под домашен арест
Акценти



Фолкпевицата Дебора е пусната под домашен арест




Проверяват сигнал за черния хищник във Варненско

