И догодина такса смет да се изчислява на базата на данъчната оценка на имотите, а не според изхвърленото количество боклук. Това предлагат депутати от ГЕРБ в проект за промяна на Закона за местните данъци и такси.
Според сега действащия закон от 1 януари догодина плащането за отпадъци трябва да зависи от количеството им. Но все още няма методика, по която да се пресмята таксата. За това от ГЕРБ предлагат новият начин за изчисление да влезе в сила от 1 януари 2016 г. Според предложението им новата методика трябва да е готова до 30 март догодина.
И сега по закон плащането трябва да е според количеството изхвърлен боклук. На общините обаче се дава възможност да използват друг метод, ако не могат да изчислят колко отпадъци са генерирани. Така местните власти превърнаха изключението в правило.
С приемането на бюджета за тази година 42-рото народно събрание реши това изключение да отпадне от догодина. До 30 юни трябваше да се направи методика за изчисление на таксата според количеството боклук. Министерството на финансите представи проект, който предлагаше разделянето й на две - за чистота и за отпадъци, и няколко варианта за изчисляване на частта за боклука. Общините предупредиха, че всички варианти ще доведат до увеличаване на таксата и може да се намали събираемостта й.
Реакцията на местните власти е сред мотивите в предложението на ГЕРБ за отлагане на новата такса смет. Другите аргументи са липсата на диалог по темата. В мотивите са казва още, че срокът за преминаване към новия начин за изчисляване на плащането е прекалено кратък, а в същото време трябва да се правят промени в информационните системи на общините.
„Имайки предвид важността на проблема, изборът на съответната методика трябва да бъде направен след широко обществено обсъждане на възможните варианти, така че с новата методика да се постигне по-справедливо разпределение на таксата за битови отпадъци и да се даде подходящ срок за прилагането й", обобщават депутатите.
Основните застъпници за изчисляване на такса смет според количеството отпадъци са бизнес организациите. Според тях е несправедливо да се плаща на базата на данъчната оценка, защото така се дължат пари и за имоти, в които никой не живее, или пък хора, които правят по-малко боклук, дължат повече. Освен това таксата за бизнеса е по-висока от тази за гражданите. Определянето й според данъчната оценка не стимулира намаляването на отпадъците, тъй като не се следва принципът по-големите замърсители да плащат повече.
TrafficNews.bg